Доклад на ЮНЕСКО установи, че 86% от убийствата на журналисти по света остават безнаказани. Това предава Франс Прес, цитирана от Дарик.
„Безнаказаността за убийства на журналисти остава неприемливо висока – 86%“, пише в доклада на ЮНЕСКО, културната организация на ООН. Той е публикуван в Международния ден за прекратяване на безнаказаността на престъпленията срещу журналисти. Това е инициатива, подкрепена от ООН. Те определиха липсата на справедливост като "шокираща".
Организацията призова световните лидери да предприемат "всички необходими мерки, за да се гарантира, че престъпленията, извършени срещу журналисти, са правилно разследвани и техните извършители са идентифицирани и осъдени". Одри Азуле, генерален директор на ЮНЕСКО, заяви, че свободата на словото не може да бъде защитена, когато статистиката е такава. "Безнаказаността има смразяващ ефект върху разследващите журналисти", допълни тя.
Експерти за лидера на “Възраждане”: Всеки журналист е заплашен (видео)
Плашеща статистика
В периода 2020-2021 г. 117 журналисти са изгубили живота си. 91 от тях са убити извън работно време. Макар да се наблюдава значителен спад в жестокото престъпление, заплахата остава огромна. Организацията подчертава, че само до 30 септември тази година убийствата са 66 на брой.
Откриха тялото на изчезналия британски журналист в Бразилия
„Някои от тях са убити пред членове на семейството, включително техните деца“, се казва в трагичния доклад.
Най-опасните райони през последната година са Латинска Америка и Карибите, както и Азиатско-Тиохоокеанския регион. През 2020 г. в Източна и Централна Европа изненадващо няма данни за убийства на журналисти, което се случва за първи път от 2007 г.
Протест срещу убийствата на журналисти в Мексико (видео)
Едва 36% от журналистите, изгубили живота си, са били убити в страни с въоръжени конфликти. Това показват данните за 2021 г. Останалите 64% от престъпленията са се случили в страни, които не са в конфликт.
Убийствата на жени журналисти са нараснали двойно през 2021 г. - от 6% към 11%.
А сега?
Макар ЮНЕСКО да привества спада от 9 процентни пункта в нивото на безнаказаност през последното десетилетие, организацията заяви, че това далеч не е достатъчно, за да се спре "спиралата на насилието".
Културният орган на ООН ще работи с държавите-членки за разработване и прилагане на подходящи национални законодателства, касаещи медиите. От организацията обявиха и че ще продължат да обучават съдии, прокурори и сили за сигурност „да налагат правата на журналистите и да гарантират, че атаките срещу тях се разследват и наказват“.