Сигнализирай!

Парниковите емисии на петролния и газов сектор са 3 пъти по-високи от обявеното

Gospodari.com
Gospodari.com
09.11.2022 г.
55
0

Парниковите емисии на петролния и газов сектор са 3 пъти по-високи от тези, обявени от производителите. Това става ясно от нов доклад на Climate Trace, съобщава The Guardian.

Реалните емисии от нефтени и газови съоръжения по света са три пъти по-високи, отколкото техните производители твърдят

Climate Trace е организация, целяща да измери истинските нива от източниците на парниковите емисии, отговорни за глобалното затопляне. Нов техен доклад бе публикуван в сряда. От него става ясно, че половината от 50-те най-големи източника на въглеродни и газови емисии в света са петролни, газови находища и производствени съоръжения. Огромна част от тях не докладват емисиите си коректно.

iStock

От доклада става ясно, че реалните емисии от нефтени и газови съоръжения по света са три пъти по-високи, отколкото техните производители твърдят. В момента има малко начини, по които те могат да бъдат приведени под отговорност.

Производството на нефт и газ може да доведе до изтичане на метан. Газът често се изгаря умишлено, уж от съображения за безопасност, но понякога и за удобство. Атмосферните нива на метан, парников газ 80 пъти по-потентен от въглеродния диоксид, се покачват силно през последните години. За съжаление, сега е установено, че докладваните емисии на газа в страните са много по-ниски от реалните.

Според Ал Гор, бивш вицепрезидент на САЩ, член-основател на Climate Trace, „шокиращото“ некоректно докладване на емисиите е голям проблем в опитите за справяне с климатичната криза. „Можем да управляваме само това, което можем да измерим“, каза той пред Guardian на Cop27 в Египет. „Climate Trace е наблюдателят за света.“

iStock

COP27: Какво представлява конференцията за климата в Египет и защо е важна?

Голяма част от индустрията не може да бъде приведена под отговорност, макар и да са налични емпирични данни за техните лъжи

Според системата на ООН държавите са отговорни за докладването на собствените си емисии. Гор обаче призна, че настоящият механизъм има някои присъщи уязвимости:

"Ако има участник, който не желае да докладва, или ако има компания с търговска марка, която иска да продаде актива си с високи емисии чрез тъмна частна инвестиционна група, тя изчезва от рамката за самоотчитане. Но ние все още ги виждаме, защото имаме емпирични данни.“

Европа призовава Г-20 за по-високи цели в борбата с измененията на климата

Той даде пример със Саудитска Арабия. „Саудитска Арабия съобщи за произведените емисии от работата с нефт и газ. Измерихме ги емпирично и открихме огромна разлика - емисиите са по-високи от тези, които са докладвани... Когато разгледахме по-внимателно емисиите от тяхната рафинерия се оказа, че обемът, който не е бил докладван, съвпада точно с количеството, с което те са занижили тези емисии". Така коментира Ал Гор пропуските на производителя. "Това пропуск ли е? Грешка ли е? Може би. Не е мое място да кажа", заяви той.

Как измерва Climate Trace парниковите емисии по света?

Climate Trace използва данни от сателити, дистанционни сензори и други източници, за да наблюдава емисиите в световен мащаб. Организацията използва изкуствен интелект, за да изгради ясна цялостна картина на източниците на емисии по света. Базата данни на организацията обхваща емисиите от 2015 г. до 2021 г. за всички страни, участващи в Парижкото споразумение. Нито една от тях все още не е представила на ООН пълен отчет за емисиите си през 2021 г. 52 държави пък не са представили инвентаризации на емисиите за последното десетилетие.

Немска медия: България e сред страните с най-малко количество отделени CO2 емисии

Само четири държави не са част от Парижкото споразумение - Иран, Либия, Еритрея и Йемен. От тях, Иран произвежда най-много емисии от парникови газове.

Лъжите на петролния и газовия сектор целят да спечелят повече време (и пари), преди да спрат да унищожават бъдещето на човечеството

Данните за петролните и газовите компании са били най-шокиращите от всички други изследвани сектори.

„За петролния и газовия сектор това е в съответствие с тяхната стратегия за връзки с обществеността и стратегията им за лобиране. Всичките им усилия са насочени към това да си спечелят повече време, преди да спрат да унищожават бъдещето на човечеството", каза Ал Гор.

iStock

Той посочи ExxonMobil за пример. През 2021 г. The Guardian съобщи за най-възмутителните практики на индустрията. Макар науката отдавна да е категорична относно ефекта на изкопаемите горива и петролното и газово производство върху глобално покачващите се температури, компаниите са продължили да правят каквото с искат. "С продължила десетилетия кампания от лъжи, измами и лобиране, индустрията сериозно влоши екологичната криза, запуши устата на собствените си учени и подведе света", пише Крис МакГрийл в британското издание.

ExxonMobil е една от тези компании. Прикривайки ценната информация, която имат, те продължиха индустриалната си мащабна дейност. "Мисля, че това е все едно да извършиш морален еквивалент на военни престъпления", отбеляза Ал Гор горчиво.

Видео: IAEA

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.