Енергийната комисия забрани износа на руски петролни продукти.
Според проекта внасящите подобни продукти трябва да ги декларират в Агенция "Митници" в 7-дневен срок и да представят необходимите документи. Те показват дали стоките са произведени от суров петрол с произход от Русия или изнесен оттам.
Кой печели от сделката между “Лукойл” и България?
Предлага се законопроектът да влезе в сила от 5 декември 2022 г., пише NOVA.
Решението бе взето на първо четене на заседание на енергийната комисия в Народното събрание. Вносители на предложението са лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ и група депутати.
Ако рафинерията на "Лукойл" в Бургас не може да изнася, тя ще спре да работи, коментира транспортният министър по време на дебатите.
"Анализите показват, че пълна забрана за износ на нефтопродукти с произход Русия ще има много сериозни и тежки последствия за гражданите, бизнеса и всички потребители", посочи Христо Алексиев.
Финансовото министерство смята, че приетият от ЕС регламент за ембарго на руския нефт не забранява на България да изнася горива. След преработката на петрола в рафинерията в Бургас горивата се считали за произведени в България и нямало проблем да бъдат изнесени.
През ноември Алексиев обяви, че “Лукойл” ще отчита приходите си изцяло в България от 1 януари 2023 година. Това означава, че дружеството ще започне да плаща пълните си данъци у нас и няма да използва т.нар. трансферно ценообразуване.
До момента родната рафинерия реално изнасяше печалбата в Швейцария през дружеството “Литаско”. Все още не става ясно защо “Лукойл” години наред действа по този начин, а изведнъж реши да стане “прилична” компания. Остават само съмненията за някаква “бартерна сделка” – ние позволяваме износа им, а те – започват да плащат данъци у нас.