Защо Apple ограничава достъпа до AirDrop на протестиращите в Китай? Тази поредна форма на цензура идва като продължение на ограниченията в социалните мрежи, проследяването на местоположението и разпознаването на лица от най-големия в света държавен апарат за техническо наблюдение, пише Fast Company.
Преди отговора на този въпрос следва да уточним какво представлява функцията и каква е предисторията на ползването ѝ в страната.
Анонимен трансфер на данни
AirDrop е инструмент за почти анонимно споделяне на файлове през Bluetooth на други потребители на Apple, намиращи се наблизо. Условието е те да са позволили на устройството си да бъде "разпознаваемо за всеки".
По-рано този месец от компанията тихомълком добавиха рестрикции за получаване на файлове от "случайно преминаващи". В резултат на това технологичният гигант спря възможността на активистите да споделят снимки, видео или аудио от демонстрациите помежду си. Преди това китайските демонстранти можеха да пращат материали на непознати в тълпата, без да засягат личните им данни. С ъпдейта на операционната система, пуснат официално на 9 ноември, потребителите ще могат да включват опцията само за 10 минути, преди тя да ограничи трансфера само в рамките на имената от "контакти".
Протестите
Протестите в Китай стават все по-обхватни и искат оставката на Си Дзинпин
Демонстрациите в Пекин, Шанхай и други градове на континентален Китай ескалираха от протести срещу политиката срещу нулев Covid-19 до искания на оставката на президента Си Дзинпин.
Властите в Пекин опитват да омаловажат протестите, въпреки че миналия четвъртък пожар в сграда в Синцзян взе 10 жертви. Режимът на Си Дзинпин отправи критики към Запада, че подхранва изкуствено недовоство срещу политиките за справяне с Covid-19.
Причините
Историкът и социолог Марк Селдън смята, че промените в AirDrop на Apple в Китай са предизвикани от натиск, оказан от политическия режим. Централата на компанията в Силициевата долина е силно зависима от Китай като производствен ценър и търговска база в Азия. Според Селдън, компанията няма избор освен да "се наведе" пред властите, ако иска да произвежда и продава продуктите си там.
През 2017 г., по нареждане на китайските регулатори за киберсигурност, Apple се съгласи да прехвърли контрола върху iCloud данните на китайските потребители на китайска държавна компания. Apple също премахна приложения от китайския AppStore по искане на властите по време на протестите в Хонконг.
Видео: The Guardian