Сигнализирай!

Писатели: Унищожим ли свободата на словото, демокрацията пада в жертва

Gospodari.com
Gospodari.com
23.12.2022 г.
58
0

Писатели: Унищожим ли свободата на словото, демокрацията пада в жертва.

Нов случай на натиск върху разследващи журналисти у нас.

Статия във в. Капитал от 14 декември 2022 разкрива мащабна злоупотреба. Става дума за източване на здравната каса чрез завишени цени на лекарства. Изводите са базирани върху публичен източник. Столичната СДВР обаче призовава на разпит журналисти, за да изяснява източника на информация и механизма за проверка на фактите.

Последва реакция на Международния институт за пресата. Той цитира оценката на Алексей Лазаров като "недопустима форма на натиск" върху разследващата журналистика у нас. Към позицията се присъединиха и писатели от българския П.Е.Н. – център, пише в. Дневник.

Снимка: iStock

АЕЖ сигнализира за институционален натиск върху Мария Цънцарова

Ето какво се посочва в Декларация на писатели от българския П.Е.Н. – център.

„Считаме за недопустим натиска върху разследващите журналисти Десислава Николова и главния ѝ редактор Алексей Лазаров, извършен от варненската прокуратура. Статията разкрива мащабна злоупотреба - как се източва Националната здравноосигурителна каса чрез завишени цени на лекарства, а изводите са базирани върху публичен източник. Данните са от проучване-анализ на бившия председател на Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарства Илко Гетов. Изводите от публикацията са, че цените на лекарствата са изкуствено завишени и са няколко пъти по-високи от средната им стойност в страните от ЕС.

Парадоксално, вместо варненската прокуратура да разследва лекарствената далавера, столичната СДВР призовава на разпит журналистите, за да изяснява източника на информация и механизма за проверка на фактите в изданието. Мотивът за разпита е абсурден: директорката на разследваната болница "Св. Марина" се почувствала "оклеветена". И - вместо срещу нея, варненската прокуратура, завежда преписка срещу журналистите, за да ги сплаши, като иска обяснение защо фактите стават публично достояние!

Цитираният казус далеч не е единствен.

Нека припомним и случая с журналиста от в. "Сега" Мартин Георгиев, който се опита да провери имуществото на един от гардовете на Ахмед Доган преди две години. Друг подобен прецедент беше, когато пратиха полиция в Съюза на българските журналисти да проверява журналистическото общо събрание - поводът беше декларацията срещу медийния закон на Делян Пеевски, който накърнява правата на българските журналисти.

Считаме, че практиката да се налага негласна цензура, внушавайки страх у журналистите, не е случаен факт, а метастаза на отживели похвати от миналото. С подобно мислене парламентът отхвърли ключов закон - този за защита на хората, които подават сигнали за нарушения, включително и корупция, приет с решение №709 на Министерския съвет от 29.09.2022 г., и който беше в изпълнение на Директива (ЕС) 2019/1937 на Европейския парламент и на Съвета на ЕС".

Призовават се институциите на реда и закона да се обърнат с лице към причините за негативните явления у нас.

"Хората имат правото да бъдат информирани за какво се харчат парите им", се посочва още в декларацията.

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.