Руската рубла поскъпва спрямо долара и еврото. Валутата може да продължи да поскъпва в оставащите работни дни до края на годината. Причината: руските износители преобразуват приходите от валута, за да плащат местни задължения.
Трите гряха на Иван Гешев, които го водят към “Магнитски”
Руската рубла се засили рязко в нестабилна сесия в понеделник. Като се възстанови след най-големия си седмичен спад от началото на юли поради опасения относно въздействието на петролните. Също и газовите санкции върху приходите от износ на Русия.
Рублата загуби около 8% миналата седмица. И се понижи с над 10% този месец след влизането в сила на петролното ембарго и тавана на цените на руския петрол. Това припомня Ройтерс.
Тази сутрин рублата поскъпна с 2,8% спрямо долара до 68,31 рубли за долар. Спрямо еврото руската валута поскъпна с 4,4% до 72,4 рубли за 1 евро. А спрямо юана добави 2,1% до 9,71 рубли за 1 юан.
Търговската активност вероятно ще бъде слаба в понеделник, коментират от Otkritie Research в бележка. Рублата може да се засили в оставащите работни дни до края на годината, когато обикновено руските износители преобразуват приходите от валута, за да плащат местни задължения.
Годишно
Рублата остава една от най-добре представящите се основни валути в света спрямо долара тази година. Тя е подкрепена от капиталовия контрол и намаления внос. Рублата обаче загуби първото място спрямо бразилския реал през последната седмица.
Суровият петрол сорт Брент - глобален бенчмарк за основния износ на Русия, поскъпна до почти триседмичен връх в последната си търговска сесия до 84 долара за барел.
Руските акции също поскъпнаха заради очакваното ребалансиране на портфейлите от инвеститорите през последната седмица на годината. Това може да раздвижи пазара и в двете посоки, посочват от Sinara Investment Bank.
Деноминираният в долари индекс RTS се повиши с 2,1% до 983,4 пункта. Докато базираният в рубли индекс MOEX Russian нарасна с 0,3% до 2130,6 пункта.
Източник: Инвестор