Българският полярен кораб „Св. св. Кирил и Методий“ тръгна наобратно от Антарктида към България с редки животински видове на борда, предава NOVA.
Екипажът трябва да измине разстояние от 16 000 км., като минава през Атлантическия океан, Средиземно и Бяло море. Ценният товар се състои от редки живи риби и полярни земноводни животни.
Учените се връщат от българската полярна база "Св. Климент Охридски" на остров Ливингстън, Южни Шетландски острови. Тя се стопаниства от Българския антарктически институт (БАИ) и е вече зазимена до началото на следващото лято, когато полярният екип отново ще се завърне, за да продължи изследванията си.
Главният обсег на проучванията е геологията на скалите и търсене на ценни метали като злато, сребро и мед.
Преди да потеглят с кораба, доц. д-р Любомир Кендеров се спуска на дъното на Южния ледовит океан и събира морските обитатели, които пътуват към нас.
„Айс фиш - ледената риба, която няма кръв. Няма хемоглобин по-скоро в кръвта. Нейната кръв е прозрачна, бледа. Освен нея, и други организми като морски звезди, морски безгръбначни, ракообразни, интересни животинки”, разказва Кендеров.
Български учен откри злато около базата ни на Антарктида (видео)
Доцентът пояснява, че на борда на кораба използват хладилна система, за да пресъздадат уникалните условия, в които живеят организмите.
Новият им дом ще е Природонаучният музей в Пловдив, който подготвя специален 9-тонен аквариум за целта. Той ще наподобява условията на живот в ледения океан.
„Самото помещение ще е с температура от -5 градуса, като ще поддържаме температура на водата 2-3 градуса. Тази ниска температура ще доведе до заледяване на всички стени. По стените ще се вижда в перспектива и нашата база, за да може да има кореспонденция с българското в този проект.”, разкрива директорът на музея Огнян Тодоров.
Стойността на проекта е 150 000 лв., като изграждането му ще бъде завършено след две седмици.
Морските обитатели се очаква да пристигнат у нас след два месеца.