В Добруджа се притесняват за реколтата от пшеница.
„Посевите тръгнаха доста трудничко. Знаете, имахме една изключително суха есен, което бе предпоставка за късното поълване на пшениците. Имаше пшеници, които покълнаха декември месец. Те не успяха да се зазимят, нямаше снегове и влага, за да се зазимят.“ Това каза пред NOVA Радостина Жекова, председател на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите.
По нейни думи от 1 септември до момента има натрупана влага от едва 160 л/кв. м.
Войната в Украйна е виновна за съсипаната реколта
„Ако трябва да сравним една 2021-ва година или малко по-назад във времето, по това време на годината имаме запас, който е над 300 л/кв. м.“, допълва Жекова.
Прогнозите за дълъг период без валежи е притеснителен и няма как той да не се отрази на добивите, тъй като безводието създава стрес за растенията и води до свив спрямо потенциалните такива.
Това не е първата година с липса на валежи в Добруджа, посочи Жекова. По нейни думи ще си припомним ситуацията през 2020-та и 2007-ма година, но е категорична, че ако не завали, няма да имаме реколта тази година.
Сеитбата напролет
Друг проблем, според експерта, е сеитбата на пролетниците - царевица и слънчоглед, които също ще бъдат сериозно затруднени от липсата на влага.
Сушата през 2020 година е научила производителите да не залагат обилно торене.
„2020 ни научи какво значи да ториш и да няма влага. Изключително рисковано е да се прекалява с торовите норми в момента. Така че се надявам веки да е взел правилното решение за себе си“, каза още Радостина Жекова.
Шокиращо голям процент от населението на Земята ще усети екстремни жеги и суша
Цените на торовете и препаратите са допълнителен стрес за производителите,посочи тя. Като разходите за последната година на декар са скочили над два пъти - от 120 на над 250 лева. Целият разговор можете да чуете тук.