Отбелязваме 80 години от спасяването на българските евреи от лагерите на смъртта, припомня Mediapool.
България е една от малкото европейски страни, която успява да спаси от депортиране в нацистките концлагери евреите, живеещи по нашите земи. По този повод на редица места в страната са организирани шествия, научни конференции и изложби.
Кюстендил
В Кюстендил ще бъде отдадена почит на петимата българи, от които започва кампанията на 9 март 1943 г., когато се решава съдбата и се спира депортирането на около 50 000 български евреи. Това са Димитър Пешев, Асен Суйчмезов, Владимир Куртев, Иван Момчилов и Петър Михалев.
Шествието ще започне в 11 часа от къщата музей "Димитър Пешев" и ще премине през центъра на града. В него ще се включи и служебният премиер Гълъб Донев, съобщи правителствената информационна служба.
Шествие в Кюстендил ще има и от къщата на Иван Момчилов до Художествена галерия "Владимир Димитров - Майстора", в която ще бъде открита изложбата "Кюстендилски художници от еврейски произход".
По-късно ще започне юбилейна кръгла маса на тема "80 години от спасяването на българските евреи". Тя е организирана от община Кюстендил, Регионалния исторически музей и Института за исторически изследвания при Българската академия на науките.
Пловдив
В Пловдив ще се проведе митинг-поклонение на "Паметника на благодарността" на площад "Цар Калоян" до Централния дом на младоженците. Ще бъдат поднесе венци и цветя, слово ще произнесе председателят на организацията на евреите в България "Шалом" проф. д-р Александър Оскар.
"Да спасиш от сигурна смърт 50 хиляди човека, обявени за врагове на държавата заради етническия произход, и то в условията на война, да запазиш тяхната чест и достойнство! Нашият вечен град е пример за такова мъжество. Ние знаем тези истории и действащите лица в тях и отново и отново ще ги повтаряме. Евреите не забравят историите за доброто. Ще ги помнят и предават на следващите поколения. Българските евреи ще бъдат винаги благодарни", каза председателят на организацията на евреите "Шалом" в Пловдив инж. Светлозар Калев пред БНР.
София
В София ще се проведе международна конференция на тема "Ролята на юристите в спасяването на българските евреи". Домакин е Софийския университет "Св. Климент Охридски". В нея ще участва вицепрезидентът Илияна Йотова.
Радев: Спасението на българските евреи е резултат на нравствения капитал на цели поколения
Вечерта в Регионалния исторически музей ще бъде открита изложбата "Еврейската улица - реконструкция".
ЕС
В Брюксел бе представен филм за спасяването на българските евреи в Европейския парламент в сряда вечерта.
Европейският съюз трябва да ни помогне да направим игрален филм за спасението на българските евреи, който после да бъде разпространен в цял свят, каза авторът на документалния филм "Извън хватката на Хитлер" Михаел Бар-Зоар пред БНР.
"Днес, когато се навършват 80 години от това героично спасяване, във време на геополитически сътресения, причинени от агресор на нашия Изток, нека си спомним колко е важно никога да не мълчим пред злото", казва Роберта Мецола, председател на Европарламента, в посланието си до участниците в конференцията. Тя беше организирана от евродепутатите от Европейската народна партия Андрей Ковачев, Асим Адемов и Александър Йорданов. председателката на Европейския парламент Роберта Мецола.
"Ние можем само да бъдем горди, че нашите предшественици тогава не са се поддали на натиска, на заплахите. В същото време ние изразяваме нашето дълбоко съжаление към това, което се случва с депортираните от тогавашните окупирани от Германския райх Македония и Беломорска Тракия", коментира Андрей Ковачев.
България не можеше да спаси евреите от окупираните територии, заяви Михаел Бар-Зоар. Той допълни, че навремето "профашисткото правителство е съобщило, че България е обединена с Тракия и Македония", но Германия не е приела това.
Михаел Бар-Зоар е бил 10-годишен, когато напуска България през 1948-на година, за да замине с родителите си в Израел. Преди това, на 4-годишна възраст той е изселен заедно с родителите си на село. Ето какво си спомня от тогава:
"Има една снимка, взета случайно по 24 май 1943 г. - денят на втората депортация. Майка ми е прегърната с четири български жени, четири християнки. Майка ми е единствената с еврейска звезда. И такава снимка не може да бъде взета в никое друго място в Европа.“