Лекарите ще издават рецепти за лекарства с мобилно приложение, предава Mediapool.
Лекарите вече могат да предписват медикаменти с електронна бяла рецепта през мобилно приложение. Прилжението "e-Rx" ще ги улеснява в случаите, в които нямат достъп до компютър, т.е. не са в кабинета си. Например при домашни посещения; от екипите на Спешна помощ; или в друга ситуация, която налага предписване на лекарства в движение.
Приложението беше представено в петък от служебния здравен министър д-р Асен Меджидиев. Той се извини за забавянето му, но го оправда с необходимостта да се изчистят всички детайли по него. Приложението е било тествано от избрани групи лекари преди официалното му пускане.
"Голяма част от информацията е предварително въведена, в това число списъци с всички регистрирани у нас лекарства. Това позволява изключително лесния достъп и бързо изписване на лекарства от лекарите", каза Меджидиев.
Приложението може да се използва едновременно на няколко мобилни устроства, а достъпът в него става с електронния подпис на лекаря. Както всички електронни рецепти, и тази попада автоматично в електронното здравно досие на пациента в НЗИС и се изпълнява от аптеките.
Това съществено ще улесни лекарите, но не е сигурно доколко ще повиши броя на електронните предписания. И в момента повечето лекари могат да предписват електронно, но го правят само за лекарствата, покривани от НЗОК, за които е задължително. За тези на свободна продажба предпочитат хартиените рецепти.
Данните на фирмата-разработчик "Информационно обслужване" в това отношение са красноречиви. От издадени 28 млн. електронни рецепти до момента, едва 25 000 са електронните бели рецепти. Това съобщи Ивайло Стойчев от "Информационно обслужване". Въпреки това, Меджидиев не смята за нужно да засили по административен път използването на електронните бели рецепти. Той разчита на добрата воля на колегите си.
Електронните рецепти могат да засилят контрола над предписването и отпускането на лекарства и напълно да изкоренят практиката за отпускане на лекарства по лекарско предписание без рецепта от аптеките. Но Меджидиев коментира, че това не е проблем на лекарите. Той смята да засили контрола през законови промени и налагане на глоби и санкции.
"Всяко ново нещо изисква време да го приемат и лекарите, и хората. С мобилното приложение съм сигурен, че над 80-90% от рецептите ще бъдат електронни. С времето и с бързината, с която правим дигитализацията в здравеопазването, може би няма да има нужда да се изписват хартиени рецепти. Но нека оставим възможността на избор на всеки един от лекарите и на всеки един пациент да има достъп до здравеопазване", коментира той.
Министърът на електронното управление Георги Тодоров съобщи, че от 1 април започва и издаването на електронни протоколи за скъпоструващи лекарства по линия на НЗОК, за които се изисква извършването на експертиза. Меджидиев напомни, че сега се издават електронни протоколи на пациенти, които са за продължаване на вече предписана терапия и са без експертиза.
"Това са 85% от пациентите, имащи право на лекарствени продукти за скъпоструващо домашно лечение. Електронните протоколи заместват използваните до момента хартиени протоколи за отпускане на медикаменти, които трябваше да се заверят в РЗОК. От 1 април това ще отпадне и най-ценното е, че посещението на РЗОК от пациентите и реденето по опашки отпада. До 1 май ще могат да функционират и двата варианта, а след това ще остане само електронният. Въвеждането на електронните протоколи ще облекчи над 280 000 пациенти", съобщи Меджидиев. От 1 март насам са издадени 540 електронни протокола за лекарства без експертиза.