Сърбия арестува двама български активисти в Босилеград, Външно иска обяснение, пише Mediapool.
Двамата активисти от българското национално малцинство в Сърбия са задържани в деня на историческото посещение на сръбския президент в града. Александър Вучич е първият държавен глава на западната ни съседска, посетил Босилеград от 97 години насам.
Вучич: Налага се Сърбия да въведе санкции срещу Русия
„Бях арестуван аз и жена на име Даниела – тя е учен, професор. Бях задържан около 10 ч. сутринта, защото имах няколко плаката, които исках да покажа на Вучич“, разказва Димитър Димитров.
По думите му, той е бил задържан в ареста. Там е чакал 30-40 минути без никой нищо да му каже. След няколко часа бил пуснат, след като посещението на Вучич приключило.
„Преди 20-30 дни ми казаха полицаите да не носим плакати, на които пише, например: „Западните покрайнини нямат нищо общо със Сърбия“. С това съм бил нарушавал териториалната цялост на Сърбия и т.н. Това беше предходният разговор, преди 20 – 30 дни. Но сега започна „защо на 3 март съм сложил флагове около паметника на Левски?“, ами защото е 3 март, защото е най-хубав държавен празник на България и затова го сложих. Независимо от това къде живеем, ние трябва да си защитаваме нашата българска кауза и да не се срамуваме от този български празник, нали?“, посочи още Димитров.
Реакцията на Външно
От МВнР настояха пред послания на Република Сърбия в България г-н Желко Йович.
„Това хвърля сянка върху посещението на президента на Сърбия Александър Вучич в Босилеград, което е първо посещение от 97 години на сръбски държавен глава в града, където живее голяма част от българското национално малцинство“, се посочва в реакцията на външно министерство.
От Външно настояват да се изяснят причините за ареста, „предизвикал негативна реакция в България“.
„Спазването на правата на човека и в частност осигуряването на възможност за свобода на изразяване са ключови условия в процеса на евроинтеграция", посочва генералният директор по "Европейски въпроси“ в МВнР Славена Гергова, която е разговаряла с посланика на Сърбия в България г-н Желко Йович.
Видео: YouTube/glas pres