Русия твърди, че България е дала близо 400 милиона евро за азерски газ.
Страната ни е платила близо 400 млн. евро за покупката на азерски газ през 2022 г. Това съобщава руската информационна агенция Интерфакс, позовавайки се на непубликувани данни на европейската статистическа агенция Евростат. Сумата представлява осемкратно увеличение спрямо предходната година, отбелязва агенцията.
"Газпром" спря подаването на газ към България в края на април миналата година. Това наложи правителството спешно да търси нови доставчици. Азерският газ осигурява около една трета от потреблението в България.
Азерски газ ще потече по интерконектора с Гърция от 1 октомври, КЕВР одобри рекордно поскъпване за август
Договори за доставка на азерски газ през миналата година са имали само три европейски държави. Това са България, Гърция и Италия.
Трите европейски държави са внесли общо газ за 15.6 млрд. евро при 3.9 млрд. похарчени от тях през 2021 г., което е увеличение около четири пъти.
През миналата година Италия е похарчила 13.2 млрд. евро за закупуване на газ от Азербайджан. Гърция е платила за този период 1.9 млрд. евро, а България - 383 млн. евро, посочва руската агенция.
През 2022 г. Азербайджан увеличи износа на газ с 18% до 22.3 милиарда кубически метра. Доставките за Европа възлизат на 11,4 милиарда кубически метра.
През 2023 г. износът на газ от Азербайджан се планира на ниво от над 24 милиарда кубически метра. От тях поне 12 милиарда ще бъдат за Европа. Количествата ще бъдат разпределени между четирите страни, които ползват азерски газ. Това са Италия, Гърция, България и Румъния.
Припомняме, че газовата връзка България - Гърция беше въведена в експлоатация на 1 октомври. Същия ден се проведе и церемония за откриването на проекта в София с участието на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, президента на България Румен Радев и премиера на Гърция Кириакос Мицотакис.
Строителството на интерконектора с Гърция беше завършено 13 години, след като беше обявена идеята за изграждането му. Самото строителство започна след дълго забавяне през 2019 г. А завършването на проекта се отложи няколко пъти при последното управление на Бойко Борисов. На този фон продължението на газопровода “Турски поток”, който Русия използва, за да доставя газ на Сърбия и Унгария, беше завършено за една година и беше финансирано с 3 млрд. лева от българския държавен бюджет.