Сигнализирай!

Археолози срещу мафия: в Гърция водят битки за опазването на остров Миконос

Gospodari.com
Gospodari.com
01.04.2023 г.
86
0

В Гърция, археолози и местно правителство се борят срещу мафията, за да опазят историческото наследство на остров Миконос, разкрива "Дневник".

Катализатор на сблъсъка се явява нападението над археолога Манолис Псарос, който ръководи отдела, издаващ разрешителни за строеж на популярния остров в Егейско море.

Псарос е нападнат в Атина в началото на март. Вечерта след работа той се движи към колата си, когато неизвестни извършители го удрят в гръб.

 "Спомням си как се приближих до колата, но след това всичко е размазано. Знам само, че бях ударен по главата отзад с такава сила, че изгубих съзнание.", спомня си археологът.

Когато идва в съзнание в болницата, той е със счупени ребра, счупен нос и увредено зрение. Според лекарите, Псарос е жертва на професионалисти и е късмет, че оцелява.

Започва полицейско разследване, което постепенно насочва фокуса си към известния парти остров Миконос. Там, големи апетити и лудо застрояване изправят археологическата служба, отговорна за опазването на културното наследство, срещу строителните предприемачи.

Миконис. източник: istockphoto

Българите с имоти в Гърция да се готвят за проверки от НАП (видео)

"Всичко около нападението е показателно за това колко извън контрол е излязла ситуацията в Миконос", казва председателят на Асоциацията на гръцките археолози Деспоина Кутсумба.

"Ясно е, тъй като няма други мотиви, че това е удар в мафиотски стил, извършен от хора, които са следвали Манолис от работа. Става въпрос за огромни бизнес интереси и целта е била да всее страх в сърцата на археолозите.", допълва тя.

В отговор, на 22-ри март министър-председателят на Гърция Кириакос Мицотакис свиква среща на висши министри от кабинета, на която да обсъдят случая с Псарос и случващото се на остров Миконос.

Едно от определенията, които се дават на срещата за Миконос, е "държава в държавата."

Мицотакис решава да въведе допълнителни мерки за обществен ред. Очаква се изпращането на 100 допълнителни служители по сигурността, включително полицаи, разследващи финансови престъпления, екологични и строителни инспектори. Мерките срещу незаконното строителство в селските райони, както на Миконос, така и на съседните острови, също ще се засилят.

"Немислимо е, че има остров, на който някои хора смятат, че са над закона.", се изказва министър-председателят.

Въпреки това, развитието на туризма и природното и културно опазване на района е деликатен въпрос. Туристическият сектор представлява 25% от БВП на страната и е най-големият двигател на икономиката. Миналата година Гърция е третата най-посещавана дестинация в света.
От една страна трябва да се гарантира посещаемостта, а от друга да се запазят естествената красота и история, които привличат туристите.

Опасенията в случая са за мудна бюрокрация при опазването на наследството, както и за предскачане на административни процеси от страна на инвеститорите.

Според местните жители, глобите, налагани на нарушителите за изграждане на вили, хотели и плажни барове близо до или на древни места, "са нищо" в сравнение с възможните печалби.
През последните години се появяват и заможни инвеститори от Близкия Изток. Те искат да построят туристическо селище с пристанище, където могат да акустират суперяхти.

"Ако правителството има предвид това, което казва, ще трябва да започне да разрушава незаконни сгради. В момента това е Миконос, но по-късно ще бъде някой друг остров. Дойде време за действие и това означава изпращане на булдозери. Това е единственият език, който ще разберат. Трябва да се даде пример и трябва да се даде сега.", отбелязва ръководителят на археологическата асоциация.

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.