След жълтите павета и "Графа" фирми-"отличници" се борят да сторят и жп връзката с метрото в "Обеля", пише Анина Сантова за Капитал.
Общо шест кандидати за подали оферти за строителството на новата метростанция между "Сливница" и "Обеля" с прогнозна стойност 47 млн. лв без ДДС. Тя е планирана още преди двадесет години като част от интермодален транспортен възел. Целта е да служи като връзка с гарата, където спират влаковете за Драгоман; Радомир - Кюстендил (западно от Люлин планина); Божурище и Банкя.
Повечето участници в търга са фирми, които са добре познати в столицата, изпълнявали предишни проекти на метрото. Това са "Джи Пи груп", "Трейс груп холд", "Монолит София" и "Геострой" от обединението "Геотехмин". Оферти са подали още "Обонато билд" на Димитър Пантелеев и "БС конструкция". Тя е строила няколко метростанции и изпълнява в момента реконструкцията на покрива на централна сграда в центъра по частен проект.
Срещата на "Господарите" с "Трейс груп холд" по повод друг техен обект ви припомняме във видеото.
"Трейс" и "Монолит" бяха избрани да строят през 2022 г. шестте метростанции от новото метро от центъра до "Арена Армеец" за 525 млн. лв. Това беше и последният най-голям търг на "Метрополитен" за последните години. Друг проект в действие - за метрото до "Левски-Г", също се изпълнява от "Трейс" и "Монолит". Участва и "Джи Пи груп". Очакванията са участъкът да е готов до края на 2025 г.
Срокът за строителство е три години. Ако приемем, че няма забавяне при избора на изпълнител, изглежда възможно то да започне през 2024 г. Така възможен срок за завършването на станцията изглежда 2027 г.
Какво ще се строи?
След "големите" проекти на метрото, които бяха обявени в последно време, изненадващо бе задвижването и на новата станция между "Сливница" и "Обеля", за която иначе има планове от две десетилетия. Възможното обяснение е, че за нея най-сетне е имало осигурено финансиране. То е по програма "Транспортна свързаност 2021 - 2027", която включва още проекти, свързани с железопътния транспорт. "Заложихме тази станция още когато обсъждаме трасето за "Обеля", затова разстоянието между двете станции ("Обеля" и "Сливница") беше оставено по-голямо от обичайното - защото се предвиждаше междинната спирка". Това обясни Братоев след обявяването на поръчката през януари. Станцията е част от модернизацията на жп транспорта София - Волуяк.
“Господарите” намират счупени плочки по проекта с кривите жълти павета (РЕПОРТАЖ)
"Предвиден е вход-изход направо на пероните, ще има изходи и за района. Регулационният план предвижда и автогара, но това ще се решава по-нататък", обясни директорът на "Метрополитен" проф. инж. Стоян Братоев. Столичният общински съвет е приел този план още 2017 г. Това дава отговор на въпроса защо през последните месеци той не е коментиран в СОС, каквато обичайно е практиката.
Очакванията са новата станция да превозва между 8 и 12 хиляди души на ден
Това е и приблизително средното натоварване на метрото. Пътуващите ще са предимно пътници от влаковете. Целта е именно да им се осигури по-добра връзка с градския транспорт на столицата и да не се разчита само на автобусите. И сега много от пътуващите слизат на метростанция "Сливница", за да чакат транспорт. Там София се сблъсква с друг забравен проблем - паркингите. Редовна гледка на метростанция "Сливница" са наспиралите в тревни площи коли, предимно от прииждащи от населени места около столицата. Паркингът в метростанцията (под управлението на Центъра за градска мобилност) стои все така недовършен и затворен вече над десет години.
Предвижда се пероните на гарата да са върху самата станция, което ще позволи да се излиза направо на тях. Поръчката включва и тунелна връзка с депото - около 800 м подземно и 300 м на открито, както и всички осемнадесет системи за управление на метрото, строителството и архитектурата.