Районният съд във Варна потвърди на първа инстанция две от шест наказателни постановления срещу Ваня Добрева, която през 2022 г. е отличена с “Активист на годината” за работата си като доброволец в помощ на украинските бежанци, показва NOVA.
Нарушението на Ваня е, че е пропуснала да подаде уведомление до Главната инспекция по труда за наети от нея шест украинки. Жените ѝ помагат да се грижи за десетки бежанци с тежки увреждания и заболявания в база "Железничар".
„Имаме и финансиране от Агенцията по труда. Единственото, което не сме направили в срок е, че не сме подали уведомление по член 10, алинея 1 от Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност. Това заявление дублира информацията, която вече сме подали към НАП”, обяснява Добрева.
Доброволците за Украйна са “Човек на годината”, сред отличените е и наш репортер (видео)
Въпреки че техните договори са регистрирани в НАП и жените са със статут на временна закрила, който им дава свободен достъп до пазара на труда като за европейски граждани, за трудовите органи те са граждани на трети страни и подлежат на регистрация.
Заради невнесените уведомления Инспекцията по труда решава да глоби Ваня Добрева с по 2000 лв. на човек. Това прави общо 12 000 лв.
Въпреки че украинците имат право на работа у нас, санкцията надвишава минималната глоба по случая, която е 1500 лв. При обжалването на наказателните постановления, на първа инстанция съдът излиза с решение за две от делата.
"С оглед установените множество нарушения правилно е била отчетена завишена степен на обществена опасност и наказанието правилно е било определено над предвидения минимум“.
"В своите действия контролните органи на Инспекцията по труда са се ръководили и винаги се ръководят единствено от своите законови правомощия да гарантират трудовите права на всички граждани, работещи на територията на страната. Те могат да бъдат гарантирани в най-пълна степен само когато работодателите изпълняват своите законови задължения.", информират от инспекцията.
От информация на доброволци става ясно, че тези глоби са масови и засягат много коректни работодатели, решили да наемат украинци.
Един от проблемите е в тълкуването на закона. От една страна инспекцията възприема украинците като граждани на трети страни. Според неправителствените организации те са със свободен достъп до пазара на труда, уреден с европейска директива. Поради това те се подчиняват на условията за европейските граждани.
Миналата година законът за бежанците беше отворен за промени. Ценлта е да се регламентира какви права имат хората с временна закрила у нас. Изискването за регистрация в инспекцията по труда обаче не е доуточнено.
Друб е проблемът, че различните ведомства не комуникират помежду си. В случая НАП би могла да изпрати справка на ГИТ за регистрираните договори в дом "Железничар". Така ще се избегнат такива абсурдни казуси, а усилията ще бъдат насочени в помощ за нуждаещите се.