Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен говори днес пред Европейския парламент в Страсбург относно стратегията на блока спрямо Китай, показва DW.
В ЕС има нарастващ дебат за това как съюзът може да се справи с нарастващата сила на Китай. Той касае икономическата зависимост на блока от азиатския гигант.
„Китай вече обърна страницата на ерата на „реформите и отварянето“. Нацията се придвижва към нова ера на сигурност и контрол“, каза фон дер Лайен пред законодателите на ЕС.
Тя подчерта необходимостта от изграждане на „собствен отчетлив европейски подход“ за справяне с Китай. По думите ѝ, пълното отделяне не е осъществимо или желателно. Но подчерта необходимостта от намаляне на рисковете, свързани с взаимоотношенията с Пекин.
ЕС да се готви за пълно спиране на руския газ, обяви Урсула фон дер Лайен
През последните години ЕС засилва усилията си за осигуряване на равни условия за бизнес и инвестиционни връзки. Те засягат и намалянето на вноса на критични ресурси от Китай. Същото касае и основни сектори като енергетиката, фармацевтичните продукти и продоволствената сигурност.
На ниво ЕС Пекин се смята за „партньор, конкурент и системен съперник“ през последните години.
Двете страни всекидневно търгуват със стоки и услуги на стойност над 2,3 милиарда евро. Китай обаче се радва на огромен излишък, докато търговският дефицит на ЕС се е утроил през последното десетилетие.
Загриженост за Украйна и Тайван
Речта идва малко след като фон дер Лайен се присъедини към френския президент Еманюел Макрон на скорошно високопоставено държавно посещение в Пекин.
По време на пътуването председателят предупреди китайския президент Си Дзинпин да прекрати подкрепата си за войната на Русия в Украйна, като спре доставките на оръжие за Москва.
Европейските лидери търсят помощта на Си за прекратяване на войната. Но посредничеството на Пекин е проблемно, имайки предвид близкото приятелство на правителството с Москва.
ЕС също е разтревожен от военна ескалация в Тайванския пролив. Китайското управление гледа на самоуправляващия се Тайван като на китайска провинция и обеща да го обедини отново с континента, дори и чрез използване на сила.
„Постоянно призоваваме за мир и стабилност в Тайванския проток. Категорично сме против всяка едностранна промяна на статуквото, по-специално чрез използване на сила.“, се изказва фон дер Лайен по този повод.