Сигнализирай!

Брюксел предлага временна забрана на 5 храни от Украйна

Gospodari.com
Gospodari.com
25.04.2023 г.
58
0

Брюксел предлага временна забрана на 5 храни от Украйна. Европейската комисия обмисля въвеждане на временна забрана за пет украински храни в европейските държави, които са най-засегнати от увеличения заради войната внос. Сред петте страни е и България, пише в. Дневник.

В края на март Полша, България, Унгария, Словакия и Румъния поискаха да се вземат мерки, тъй като безмитния внос на украински храни застрашава собствените им земеделци. Той бе въведен, за да се помогне на Киев.

Петте продукта са слънчогледово олио, слънчогледово и рапично семе, за царевица и за пшеница. Това стана ясно от изявление на земеделския еврокомисар Януш Войчеховски след заседанието на аграрните министри от ЕС в Люксембург. Забраната ще бъде наложена веднага, след като петте държави я приемат. Тя ще важи до 5 юни. Тогава изтича решението на ЕС за безмитен внос на украинска земеделска продукция. Очаква се обаче следващата седмица страните от ЕС да гласуват за едногодишно удължаване на безмитния внос на украински земеделски продукти. Ако то бъде одобрено, ограниченията за петте държави биха могли да се удължат до края на годината.

Зърнопроизводителите ще получат голяма финансова помощ само при едно условие

По инициатива на Варшава, подкрепена от останалите, се иска ограниченията да обхванат още осем украински храни, сред които мед, захар, пилешко месо и продукти от пилешко.

Комисията не е съгласна с допълнението, тъй като предложените от нея пет земеделски продукта покриват 80% от украинския внос в тези страни. Според Войчеховски делът на останалите осем стоки е между 1 и 3 процента. Последиците за пазара, предизвикани от тях, могат да се разрешат с други мерки като пряка подкрепа за производителите, спешни и извънредни мерки.

Преговорите между Комисията и Полша, България, Унгария, Словакия и Румъния продължават.

"Много сме близо до добро решение", заяви Войчеховски, добавяйки, че "всички разбират исканията на петте държави". Той обаче отхвърли предприемането на едностранни мерки, след като България, Полша, Словакия и Унгария забраниха вноса на украинска земеделска продукция.

100 млн. евро от кризисния резерв

Европейската комисия предлага на засегнати страни и 100 млн. от кризисния резерв на ЕС. Парите ще бъдат разпределени между петте засегнати държави, които трябва да ги предоставят на ощетените земеделци.

За България, Полша и Румъния това ще е втори транш от безвъзмездна помощ от ЕС, след като Брюксел им отпусна 56 млн. евро в началото на месеца. От тях България получи 16.7 млн. евро, както и възможност да удвои сумата с национални средства, както и възможност да отпусне държавна помощ на засегнатите производители, ако прецени.

България забрани вноса на украински стоки (видео)

Българската гледна точка

България не е искала да налага забрана на вноса на храни от Украйна. Била принудена да го направи, след като три други държави - Полша, Унгария и Словакия, спряха импорта. Това заяви българският земеделски министър Явор Гечев след заседанието на земеделските министри от ЕС в Люксембург във вторник.

Министърът изрази разочарование, че решението за допълнителните ограничения за вноса не е взето още във вторник. Но каза, че се надява това да се случи в близко време.

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.