Сигнализирай!

Китай с тактически обрат в позицията си за Русия

Gospodari.com
Gospodari.com
02.05.2023 г.
32
0

Китай с тактически обрат в позицията си за Русия. Досега Пекин се въздържаше да коментира остро руската агресия в Украйна. На 26 април обаче е настъпил обрат. По някаква причина страната се е  присъединила към още 121 държави, които са подкрепили резолюция на Общото събрание на ООН, в която се съдържат строги формулировки по отношение на Русия, пише OFFNews. Едва във вторник медиите и коментаторите са забелязали текста на резолюцията и факта, че Китай е сред гласувалите "за".

Сред страните, подкрепили резолюцията, е и Индия, съобщава Euronews. Текстът е получил 122 гласа "за" и 18 "въздържал се".

Само пет страни са се противопоставили на резолюцията. Това са Русия, Беларус, Сирия, Никарагуа и Северна Корея.

Първоначално гласуването е останало незабелязано поради до голяма степен анодното съдържание на резолюцията. Но някои наблюдатели са били достатъчно проницателни, за да забележат препратката към войната в Украйна, която гласи следното:

Признавайки също, че безпрецедентните предизвикателства, пред които сега е изправена Европа след агресията на Руската федерация срещу Украйна и срещу Грузия преди това, и прекратяването на членството на Руската федерация в Съвета на Европа, (ние) призоваваме за засилено сътрудничество между ООН и Съвета на Европа“.

Снимка: iStock

Малко вероятно е гласуването да възвести нова външнополитическа позиция в дневния ред на Пекин или Ню Делхи.

Причината - тесни им военни и икономически връзки с Москва и твърдият им отказ да се присъединят към западните политически възгледи. И все пак, като се има предвид широко документираното нежелание на двете страни да осъдят публично войната на Русия, малката стъпка представлява забележително развитие само по себе си, отбелязва Euronews.

Китай бе под силен натиск от Запада открито да порицае Кремъл за започването на инвазията. Документ от 12 точки, публикуван през февруари от китайското министерство на външните работи и описан като "мирен план", беше критикуван от европейците. В нито един момент планът не използва термините "война", "инвазия" или "агресия", за да опише ситуацията на място, а вместо това говори за "кризата в Украйна".

Съзнателно двойствената позиция на Китай, която Западът вижда като явно ориентирана към Русия, беше една от основните точки на разногласия по време на срещата в Пекин миналия месец между китайския президент Си Дзинпин и председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

Седмици по-късно Си Дзинпин проведе дългоочаквания си разговор с украинския президент Володимир Зеленски, първият откакто Русия започна инвазията.

Снимка: iStock

„По отношение на украинската криза Китай винаги стои на страната на мира. Неговата основна позиция е да улесни преговорите за мир“, се казва в официален текст, публикуван от китайското правителство след разговора. Русия обаче не се споменава по име.

Путин и Си Дзинпин се разбраха никога да не обявяват ядрена война

Войната в Украйна не е основната тема на резолюцията. Не е ясно дали гласуването на Китай и други държави в нейна подкрепа е сигнал за промяна в позицията им за действията на Русия в Украйна, отбелязва OFFNews. Преди това Китай се въздържаше от критики към действията на Москва. Страната изтъкваше, че мирът трябва да бъде постигнат, като се вземат предвид интересите на всички страни.

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.