Ето какъв процент от българите все още научава новините от телевизията. Цели 86% от потребителите у нас научават новините от телевизията, докато за ЕС този дял е 75 на сто.
Интересно обаче е, че в България и Швеция е най-голям делът на хората, които търсят новини онлайн (60 на сто). България води по дял на потребителите, които се информират от социални мрежи. Те са цели 47%, въпреки всички рискове на това начинание.
Това сочи ново изследване на Европейската комисия, цитирано от БТА и БНР.
Източна Европа е безсилна срещу дезинформацията?
Oще от цитираните данни показват, че в България и Унгария за новинарско съдържание плащат само 15,3 на сто от хората. В същото време 34,7 на сто от шведите плащат за новини, а на второ място са поляците с 29,5 на сто.
Генерално, гражданите на ЕС все още се доверяват на традиционните медии повече, отколкото на интернет. Най-големите приходи все още се насочват към телевизиите, но, разбираемо, делът на печалбите при онлайн изданията бележи ръст.
Едва ли е изненада, че в изследваните страни най-често потребителите се интересуват от новини, свързани с политиката (56 на сто) и обществото (50,5 на сто). Към разследващата журналистика интересът е около 22%.
И още любопитни данни от изследването. В нашата страна 74 на сто от гражданите търсят новини в безплатни източници. Това се случва при средно 70 на сто дял в ЕС.
През миналата година печатните издания на територията на ЕС са отчели печалби за 15,5 милиарда евро. В същото време новинарските сайтове са получили печалби в размер на четири милиарда евро.
А ние от "Господарите" за пореден път ви призовава да подбирате внимателно източниците си на информацията и да развивате критичното си мислене. Да знаете истината и да не сте жертви на пропаганда и дезинформация са едни от най-хубавите подаръци, които можете да си направите!