Журналисти на factcheck.bg развенчават фалшиви новини, свързани с мобилизирането на български момчета за войната в Украйна.
Журналистите Ралица Ковачева и Георги Марчев коментират фалшивите новини, които съществуват в българското интернет пространство.
"Решихме да започнем с мобилизацията, защото е една много устойчива тема.Става въпрос за неверните статуси, че „пращат български момчета за пушечно месо в Украйна ”. Това е много устойчива тема, която непрекъснато живее нов живот. Използва се в различни вариации, използва се от политици. Това са неща, които слушахме и в кампаниите и националните медии. Решихме, че е важно да покажем какво се случва по тази тема”, обяснява Ковачева.
Младежи сменят пола си, за да избегнат мобилизацията в Русия
По думите ѝ първите публикации за български мъже, получаващи повиквателни, са от 25 февруари миналата година. Това е вторият ден на войната.
„Оттогава до ден днешен тази тема си върви. Първо тръгнаха повиквателни, които се разпространяваха във Facebook. Оказа се, че са рутинни процедури на Окръжията." коментира журналиста.
Появата на фалшивите новини обикновено е свързана с конкретни поводи. Като пример Ралица Ковачева дава изменение в Закона за отбраната и въоръжените сили от февруари 2023 г., което обновява срока за назначение на някои военнослужещи. Това изменение е използвано като "доказателство" за предстояща мобилизация.
Последния пример за такива фалшиви новини е от този месец
В социалните мрежи се появи съобщение, че НАТО разпорежда мобилизацията на 30 000 български военни от 20 май 2023 г. със заповед № 123-НАТО-2023. Според съобщението „заповедта“ на НАТО е „на основание чл. 5, ал. 1 от Протокола за действия на НАТО в случай на въоръжен конфликт от 2014 г.“.
Георги Марчев разяснява, че „такава заповед изобщо не съществува. Тя е изфабрикувана”.
В случая е известен факт, че НАТО няма право да издава заповед за мобилизация на армията на която и да е от страните членки.