В България се е образувала сложна ситуация около собствеността на хижите и планинските места за отдих, съобщава "Дневник".
Парламентарната комисия по туризъм се зае този месец да изясни "кашата" със собствеността на местата за подслон в планините, забъркана още през 90-те години на ХХ век. Днес на инвентаризация подлежат около 300 обекта в цялата страна. В годините част от имотите са "изчезнали". За други пък не се знае от кого се притежават и по какъв ред са придобити.
Последният казус е с витошките хижи "Кумата", "Тинтява" и "Еделвайс". Те са предоставени за безвъзмездно ползване на сдружение "Български туристически съюз" (БТС) с постановление на Министерския съвет от 1957 г. На база това постановление сега - през март и април, БТС получи нотариални актове за три от тези обекти. Към него е приложен списък с 66 хижи, заслони и спални в цялата страна, одържавени от "народната власт".
Малко преди това, в друг спор за обект със същия статут, съдът обяви, че собствеността е на държавата, а не на съюза.
Според нотариус Димитър Танев, който е издал трите акта, всички хижи от този списък към ПМС от 1957 г. сега реално са собственост на БТС. Затова не е нужно да е имало акт за прехвърлянето им от страна на държавата към сдружението.
Хижа “Христо Смирненски” стана причина да поискат оставката на шефа на БТС
Той се позова на Закона за държавната собственост (ЗДС), чл.2, ал.4. Според него "не са държавна собственост имотите на юридическите лица с нестопанска цел. Дори ако държавата е била единствен собственик на прехвърленото в тях имущество".
Не се знае знае ли се
"Когато се преобразува собствеността през 1990 г. в новите форми - сдружения с нестопанска цел, търговски дружества и т.н., никой не се е занимавал с БТС. Например тогава БСФС се трансформира в Държавна агенция за младежта и спорта. При преобразуването изчезнаха много имоти, защото през социализма е строено без държавен акт за собственост. След 1990 г. започна деактуване и едни обекти са актувани с нотариални актове за собственост на Министерството на младежта и спорта.", спомня си Красен Кралев, бивш министър на спорта в две правителства на ГЕРБ.
БТС е в патримониума (наследствено имущество) на Министерството на младежта и спорта. "Цели шест години не можа да се изясни този казус с патримониума. Оказа се, че самото ръководство на БТС не знае каква собственост има.", казва още той.
В същото време съществува и казус, в който туристически дружества продават хижи на частни лица и то под пазарната цена. При запитване от страна на народния представител от Монтана Ванина Вецина (ПП-ДБ), от председателят на БТС става ясно, че съюзът е предоставял идеални части от имотите си, за да погаси дълг от 1.5 млн. лв.
"Няма да продаваме повече. Каквото е продадено - продадено. БТС ще защитава общественият интерес.", казва той.
Кашата е голяма, а яснота - няма.