Сигнализирай!

Ипотеките в България са с едни от най-ниските лихви в цяла Европа

Gospodari.com
Gospodari.com
26.06.2023 г.
55
0

Ипотеките в България са с едни от най-ниските лихви в цяла Европа. Това става ясно от анализ на данни на централните банки от региона.

Банките вдигат и лихвите по заемите

Цикълът на покачване на лихвите по ипотечните кредити в Европа продължава: през март 2023 г. Украйна традиционно е сред лидерите по размер на лихвите, следвана от Молдова, Унгария, Полша, Румъния и Русия. Въпреки това някои от лидерите в тази класация са успели да намалят лихвите по жилищните кредити от началото на годината, пише Pariteni.bg.

Едни от най-ниските лихвени проценти по жилищни кредити през март са в Швейцария, Хърватия, България и Франция - в диапазона 2,4-2,9%. А най-евтиният ипотечен кредит в Европа можеше да се вземе в Малта - 2,4%. В края на миналото лято обаче най-евтините жилищни кредити струваха 1,36% (в Люксембург). През декември - 2,1% (във Франция). А през март 2023 г. - 2,3% (също във Франция).

снимка: iStock

Средният лихвен процент по ипотечните кредити в Украйна достигна 13,4% през март, което е най-високата стойност от 2019 г. насам. На второ място се нарежда Молдова, където цената на ипотечния кредит е 12,03%. Следват Унгария със ставка от 10,52% и Полша с 8,9%. Последните три държави, макар да остават сред лидерите по цена на ипотечните кредити, средната лихва в тях е намаляла за 1-2 месеца.

Челната шестица на „най-скъпите“ държави се допълва от Румъния и Русия. В тези държави лихвените проценти са съответно 8,4% и 8,18% на годишна база. Лихви по ипотечните кредити в диапазона 6-8% през март се предлагаха в Северна Македония, Черна гора, Румъния, Чехия и Сърбия. Ипотечни лихви от 4,5-5,9% бяха установени в Литва, Дания, Латвия, Естония, Великобритания, Словения, Кипър и Албания.

В преобладаващата част от държавите в региона средните лихвени проценти все още са на многогодишни. А понякога и на исторически върхове. Така например Германия, Швеция, Ирландия, Люксембург, Финландия, Словения, Нидерландия и Австрия са достигнали стойностите си от 2008-2009 г. Лихвите по жилищните кредити в Литва, Латвия, Естония, Швейцария и Румъния са достигнали стойностите си от 2010-2011г.

Лихвените проценти се върнаха на нивата от 2012-2014 г. в Сърбия, Обединеното кралство, Белгия, Португалия, Италия, Испания, Чешката република, Дания, Норвегия, Кипър и Франция. Лихвите по ипотечните кредити се повишиха до нивата от 2015 г. в Северна Македония, Словакия, Черна гора и Ирландия.

Най-много от началото на годината лихвените проценти са се повишили в Украйна, Русия и Кипър - съответно с 3,9, 1,53 и 1,4 процентни пункта. Обратно, процентите в България, Малта, Полша и Молдова намаляха с 0,02-0,7 процентни пункта.

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.