КПКОНПИ се отказа от 11 иска за конфискация от началото на годината до средата на юли, по информация на "СЕГА".
Причината е Тълкувателно решение със сила на закон на Върховния касационен съд от 18-и май тази година. С него е постановено, че се конфискува само налично имущество с неустановен законен произход. Според решението няма как да бъде отнето нещо, което в края на проучвания от комисията 10-годишен период не е във владението на човек и не е преобразувано в друго имущество.
Пример за подобен иск е делото срещу евродепутатката Елена Йончева. Искът на КПКОНПИ срещу нея е на обща стойност 158 636 лв., но в крайна сметка комисията е осъдена да ѝ плати 1949 лв. разноски по делото.
Депутатите гласуваха на първо четене да разделят КПКОНПИ
Антикорупционната комисия се отказва от иска, тъй като "след извършен анализ е установено, че сумите, които са били предмет на претенцията срещу Йончева не са налични по банковите ѝ сметки в края на проверявания период и не е установено преобразуването им в друго имущество.
Изводът е същият и за другите 10 дела, водени в София, Шумен, Силистра, Варна, Пловдив и Бургас. Те са на обща стойност 2 866 288 лв. Най-голямата сума е търсена по дело в Пловдив - над 723 хил. лв., заведено през 2019 г. По него комисията е осъдена да плати 1300 лв. разноски.
В своя годишен доклад за 2022 г. КПКОНПИ посочва, че през годината са влезли в сила общо 45 съдебни решения по дела за конфискация. Общата стойност на уважените искове е в размер на 13 782 523 лв. В полза на КПКОНПИ са присъдени над 93 хил. лв. В същото време обаче комисията е осъдена да плати разноски по отхвърлените искове в размер на 182 160 лв.