Симфоничен концерт би трябвало да замаже гафа с пристанището във Варна, струващо 17 милиона лева, става ясно от брифинг на кмета Иван Портних, анализиран от Дневник. Пристанище "Карантината" получи удостоверение за експлоатационна годност на едва 84 от планираните 116 места. Затова там ще се организират симфонични концерти. Брифингът на кмета е организиран седмица след като депутатът Стела Николова обяви, че е дала показания пред Европейската прокуратура. Те са по сигнал за злоупотреба с финансирането на изграждането на това пристанище.
Портних се похвали също, че концертът щял да е под наслов "Sound of the free breeze". Той се реализирал в партньорство с Международната музикална академия "Орфеус" във Виена. Финансовата помощ пък идва от проект, съфинансиран от Европейския съюз.
Още в началото на юли 2021 г. стана ясно, че изграденото с европейско финансиране рибарско пристанище "Карантината" ще може да приема едва 43 плавателни съда вместо 116, както бе заложено в проекта за изграждането му на стойност близо 17 млн. лв. (с ДДС).
От общинската администрация във Варна тогава обясниха, че съгласно предписания, направени от местната дирекция "Морска администрация" на пристанище "Карантината" трябвало да бъдат извършени "допълнителни дейности по хидротехническите съоръжения", за да може то да достигне пълния си капацитет.
Според действащото в момента законодателство, за да осъществява дейността си, операторът на всяко от пристанищата в България трябва да получи въпросното Удостоверение за експлоатационна годност. Неговото изготвяне става на базата на голям обем изпълнени условия. Така например акваторията на пристанището трябва да е защитена от въздействието на вълните. Също трябва да е навигационно осигурена съобразно предвиденото в действащия парцеларен план за акваторията му. Освен това пристанищата трябва да имат устройства за надеждно швартоване (привързване) на корабите, вкл. при екстремни метеорологични условия. Изискват се устройства за подаване на електрическа енергия и вода за престояващите кораби, телефонни връзки, осветление, канализация и т.н. и т.н.
Какви точно "дейности по хидротехническите съоръжения" е трябвало да бъдат извършени в пристанището, за близо 17 млн. лв. (с ДДС) така и не стана ясно.
Но още в началото на юли 2021 г. се оказа, че дълбочината при входа на пристанището е едва 1.5 м., което правеше невъзможно влизането в него на масово използваните по Черноморието рибарски корабчета и дори на големи лодки. На пристанището липсваха т.нар. "котви", които са задължителни за всеки подобен пристан, по-голямата част от кейовите места не бяха оборудвани с колонки за снабдяване с вода, ток и интернет.
Още 360 хил. лева потъват в рибарското пристанище Карантината във Варна
На този фон в началото на тази година се оказа, че входът на пристанището е напълно блокиран от пясъчни наноси. По тази причина Община Варна предприе удълбочаване, което по думите на Портних е осигурило отново дълбочина от едва 1.5 м.
Проверка показа, че затлачването с пясък на пристанището е заради бързане и недостатъчно финансиране при проектирането му
Фактът, че пясъчните наноси ще затворят входа му, е станал очевиден още в процеса на строителството, но въпреки това то е било изпълнено, без да се направят корекции. Това показа съдържанието на кореспонденция, разменена между ръководителя на проекта за изграждане на пристанището Милен Мънев, проф. Румен Кишев, ръководител на Центъра по хидро- и аеродинамика във Варна (структура на БАН), и проф. Снежана Мончева, директор на Института по океанология при академията. Двете институции са били преки изпълнители на проектирането, възложено от Община Варна.
След всичко това вчера варненският кмет Иван Портних се похвали с ново удостоверение за експлоатационна годност на пристанището. То обаче отново не за пълния му капацитет от 116 места. Местата ще са 84, като при това в него отново няма да могат да влиза големи лодки и рибарски корабчета.