Сигнализирай!

Уж екологичните хартиени сламки съдържат дълготрайни и потенциално токсични химикали

Gospodari.com
Gospodari.com
28.08.2023 г.
33
0

Уж екологичните хартиени сламки съдържат дълготрайни и потенциално токсични химикали.

Въпреки че някога може би са изглеждали като решение за замърсяването с пластмасови сламки, нови изследвания показват, че хартиените съдържат потенциално токсични химикали и в крайна сметка може да не са по-добри за планетата. Това предава LadBible.

Освен металните варианти, хартията и бамбукът са често избиран материал за екологични сламки. Припомняме, че класическите бяха забранени в някои страни. Това случи с цел „борба срещу пластмасовите отпадъци за защита на естествената среда и морската дива природа“.

Но за съжаление „вечните химикали“, наречени PFA, които се разграждат в продължение на хиляди години в околната среда, бяха открити в повечето хартиени и бамбукови сламки както от магазини, така и от ресторанти, които учени от университета в Антверпен са тествали.

Докато ние използваме разпадащи се хартиени сламки, частните самолети на знаменитостите бълват тонове въглеродни емисии

Повече за проучването

От 39-те различни марки тествани сламки, PFA са открити в 90% от хартиените сламки, четири от пет бамбукови сламки, три от четири пластмасови сламки и две от пет стъклени сламки. В метални сламки не са намерени подобни вещесрва.

Според тяхното описание, поли- и перфлуороалкиловите вещества се добавят към екологичните сламки, „които ги правят водоотблъскващи“. Перфлуорооктановата киселина (PFOA) преди беше най-разпространената PFA, но беше забранена в световен мащаб през 2020 г.

Въпреки че ще попречи на коктейла да намокри сламката ви, PFA са „известни като потенциално вредни за дивата природа, хората и околната среда“. Проучването обаче не изследва дали те могат да се отделят от сламките в питието ви.

Въпреки че концентрацията на PFA е ниска и вероятно не използвате сламка всеки ден, изследователите смятат, че рискът за здравето е ограничен. Такъв обаче може да се натрупа с течение на времето, тъй като химикалите се задържат в телата ни.

Както все по-често ще виждаме, вредна за нас и околната среда е не само пластмасата, а и много нейни заместители. В крайна сметка сламките не са ни нещо чак толкова необходимо, нали? Защо въпреки това, през 2023 година, все още са толкова ползвани?

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.