На днешното заседание на Народното събрание, депутатите отхвърлиха на първо четене със 100 "въздържали се" промените в провеждането на референдуми.
Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление е по предложение на "Възраждане".
Законопроектът беше отхвърлен със 100 гласа "въздържали се", 20 "против" и 67 "за".
Той предвиждаше всяка парламентарна група, независимо от големината си, да може да предлага провеждане на референдум. Сега това може да стане с подписите на най-малко една пета от състава на парламента. От "Възраждане" са записали и намаляване на необходимите подписи от 200 000 на 50 000, с които такова искане може да бъде внесено.
МС не смята отказа от референдум за еврото за противоконституционен
"Възраждане" искаше да се промени и разпоредбата, според която НС трябва да приеме решение за произвеждане на национален референдум. Когато това е поискано от инициативен комитет с подписка, тя трябва да съдържа не по-малко от 400 000 подписа. Броят подписи трябваше да се намали на 100 хиляди, а отговорността за провеждането да се прехвърли от Министерски съвет към Централната избирателна комисия.
Това беше свързано със създаването на ново звено "Допитване до народа" в ЦИК.
Освен това трябваше да се направят изменения по отношение на нужните гласове за приемането на валидността на референдумите. В момента, за да бъдат те валидни, трябва да гласуват "не по-малко от една двадесета от гражданите с избирателни права." Това щеше да бъде променено на "не по-малко от една двадесета от гражданите, гласували на последните проведени парламентарни избори в съответната община."
Законопроектът предвижда и възможността за провеждане на референдуми след сключването на международни договори.