Брюксел обяви решението си за вноса на украинско зърно в България и още 4 страни. Няколко часа преди да изтече решението на Европейската комисия да позволи на България, Румъния, Полша, Словакия и Унгария да забранят вноса на украинско зърно, тя съобщи, че не смята да го удължи, съобщи Дневник.
През пролетта Европейската комисия отпусна общо над 100 млн. евро, за да могат властите да компенсират част от загубите на фермерите си, а на 2 май разреши на петте държави временно да забранят вноса на пшеница, царевица, слънчоглед и рапично семе от Украйна.
Мярката бе въведена като компенсация за местните производители, които не могат да продадат реколтата си заради безмитния украински внос. Тя бе в сила до 15 септември, но държавите поискаха да продължи до края на годината. Изключение прави България, която промени позицията си в последния момент и предизвика гнева на земеделците у нас.
В четвъртък българското правителство обяви, че едностранно се отказва от дерогацията. Това предизвика заплахи от протести от зърнопроизводителите. Но и благодарност от украинския президент Володимир Зеленски. За него приходите от износа на храни са значим принос към държавните финанси.
Според анализ на Европейската комисия изкривяванията на пазара в петте държави от украинския внос са изчезнали. Заедно с властите от България, Румъния, Полша, Унгария и Словакия е договорено, че мерките няма да бъдат удължени.
Депутатите отмениха забраната за внос на зърно от Украйна
Срещу свалянето на ограниченията Украйна се е съгласила да въведе всички законови мерки, включително, например, система за лицензиране на износ в рамките на 30 дни.
Още от 16 септември Украйна е обещала да въведе мерки за контрол на експорта на досега забранените за износ в петте държави храни. Това са пшеница, царевица, слънчоглед и рапица. Също и да представи план за действие до понеделник.
Докато украинските мерки не заработят напълно, ЕК ще се въздържа от налагане на каквито и да било ограничения. Това се казва в съобщението, разпространено късно в петък.