Сигнализирай!

Предвиждат солени глоби за износ на лекарства от забранителния списък (видео)

Gospodari.com
Gospodari.com
18.09.2023 г.
44
0

Предвиждат солени глоби за износ на лекарства от забранителния списък. Санкциите могат да достигнат до 150 000 лева. Това съобщи пред NOVA Боряна Маринкова, изпълнителен директор на Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства.

Миналата седмица ДАНС обяви резултата от проверката за нерегламентиран износ на лекарства – такъв е установен, съобщи тогава председателят на здравната комисия и бивш здравен министър Костадин Ангелов.

В доклада се посочва, че направена промяна през 2022 г. в електронната система за проследяване на лекарствата у нас – СЕСПА, е разработена в интерес на търговците за сметка на българския пациент. В анализа още се посочват и конкретни дружества, които са извършвали износ на лекарства, включени в забранителния списък.

По случая е информирана и прокуратурата.

ДАНС обяви резултата от проверката за нерегламентиран износ на лекарства (видео)

Маринкова посочва, че три недобросъвестни фирми са изнасяли от забранени за износ лекарства.

"Затова има санкция - първична глоба от 50 до 100 000 лева и вторична от 100 до 150 000 лева. Наложени ли са те? Къде е контролът на държавата? Това не е нелегален паралелен износ, а престъпление с лекарства, контрабанда, нарушение на закона". Toва обясни тя, като призова за превантивен и текущ контрол при износа на лекарства. 

Сигнали са подавани многократно

"Многократно сме сигнализирали писмено за продажба на неразрешени лекарства и нелегален внос у нас по пазари и тържища, както и огромен брой сайтове, в които се продават забранени на наша територия медикаменти. След подадените сигнали няма резултат. Престъпление е купуването на лекарства с цел продажба, както и износ на такива от забранен списък", подчерта Боряна Маринкова.

Темата коментира и Димитър Маринов, председател на Българския фармацевтичен съюз.

Той посочи, че очевидно има нарушение на закона.

"Защо се е стигнало дотам фирмите-нарушители да извършват съответния износ? Трябва да има доработка на СЕСПА, през която аптеките да могат да виждат количествата. Притежателят на разрешение за употреба обикновено внася медикаменти през няколко големи склада, които имат свои аптеки. Те получават конкурентно предимство на пазара. В момента е забранено една фирма да притежава производител, склад и аптеки. Но не е забранено физическо лице да има няколко фирми, които да имат склад, аптеки и производител. По този начин се крият лекарства", коментира Маринов.

Той уточни, че се е знаело, че се изнасят дефицитни лекарства, но не е имало доказателства.

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.