След месеци ослушване, БАБХ най-накрая коментира качеството на украинското зърно. Взети бяха стотици проби. Резултатите опровергават лансираните без никакви доказателства слухове, че житото, царевицата и слънчогледът от Украйна влизали безконтролно в България и били тъпкани с тежки метали и радиоактивни.
Българската агенция за безопасност на храните най-сетне реши да даде информация как контролира вноса от Украйна и какви са резултатите.
"Не е вярно, че няма контрол. От миналата година всички пратки се изпитват по редица показатели, вкл. и за тежки метали. Взети са 575 проби от 1 октомври 2022 г. до май 2023 г. Пробите са отрицателни. Няма отклонения в показателите". Това заяви д-р Иван Генчев от БАБХ в ефира на NOVA. Той поясни, че съгласно Европейския регламент зърното от Украйна минава през документален контрол. След като бъде внесено, се взимат проби.
Зам.-изпълнителният директор на БАБХ - д-р Галя Викьова - увери, че украинският слънчоглед е с много добри показатели. Той е с 46 до 49% масленост, което е над заложеното в българския държавен стандарт.
"Законодателството в областта на храните, специално за етикетирането, което е единно за целия ЕС, има ясни правила как се обявява произходът. Например, ако в халвата украинският слънчоглед е 35%, на етикета се изписва - "произход "Украйна", разясни д-р Викьова.
Крайно време беше БАБХ да излезе със становище по въпроса с украинското зърно. Редица спекулации се заформиха, тъй като част от зърнопроизводителите и политици, бранещи интересите на Кремъл, упорито твърдят, че храните, идващи от Украйна, са замърсени и опасни.
С тези манипулации те се опитват да оправдаят искането за забрана на вноса. Всъщност Украйна е един от най-големите производители на пшеница и слънчоглед в света и нейните храни се купуват навсякъде. Включително и в страни от Западна Европа. Режимът на Путин и неговите "последователи" в България обаче правят всичко възможно да ударят икономиката на Украйна.
Междувременно днес (18 септември) зърнопрозиводителите протестират срещу решението на Народното събрание да не продължи забраната за внос на селскостопански стоки от Украйна. Те са блокираха над 40 основни пътища и КПП в страната.