Сигнализирай!

Откриха планета от чисто желязо недалеч от Земята

Gospodari.com
Gospodari.com
22.09.2023 г.
49
0

Откриха планета от чисто желязо недалеч от Земята. Нейните размери са почти колкото на нашата планета. Това не би трябвало да е така и принуждава учените да се задълбочат.

АЕЦ “Козлодуй” няма връзка с руския конструктор и това е проблем

Художествено представяне на сблъсък между протопланетарен обект и Gliese 367 b.

Екзопланетата Gliese 367 b (или Tahay) е открита при наблюдения от космическата обсерватория TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) през 2021 година. Тя обикаля в свръхкратък период от 7,7 часа около звезда джудже. Сигналът беше много слаб, което веднага доведе до предположението, че екзопланетата е доста малка и принадлежи към субземите или суперземите. Тъй като от повече от 5000 открити екзопланети са открити само около 200 екзопланети със свръхкратки орбитални периоди, планетата Gliese 367 b веднага е взета на научна разработка.

Размери

Установено е, че радиусът на планетата е 72% от земния, а масата ѝ е 55% от земната. Това означава, че Gliese 367 b вероятно е съставена почти изцяло от желязо, което противоречи на известната еволюция на планетарните системи.

През 2022 година група астрономи от Университета в Торино проведоха обширни допълнителни наблюдения на екзопланетата Gliese 367 b със същия спектрометър HARPS и въз основа на резултатите си публикуваха статия в The Astrophysical Journal Letters, в която споделиха подробни данни за тази необичайна планета. Забавното е, че в орбитата на Gliese 367 учените откриха още две екзопланети с ниска маса. С орбитален период 11,5 и 34 дни.

Плътност

Уточнените измервания показаха, че екзопланетата Gliese 367 b е дори по-плътна, отколкото се смяташе досега. Така масата на планетата е не 55%. А 63% от масата на Земята, а радиусът ѝ е не 72% от земния, а 70%. С други думи, тя изглежда малко по-малка и малко по-тежка, отколкото при първото наблюдение. В резултат на това Gliese 367 b е почти два пъти по-плътна от нашата планета и съдържа 91% желязо.

Данните сочат три възможности за формирането на това необичайно небесно тяло. Първата, която никога не е била потвърждавана от предишни наблюдения, е протопланетният диск от близката страна на звездата да е бил изключително богат на желязо. И планетата да се е формирала веднага, както я наблюдаваме. Второ, планетата може да се е формирала както обикновено. Със желязно ядро и скалиста мантия, но в резултат на сблъсък с друга планета да е загубила напълно мантията си, оставяйки я в орбита като голо желязно ядро.

Друга теория

Третият вариант е постепенното приближаване на планета газов гигант към звезда. В процеса на близък контакт със звездата нейната радиация би могла да помете атмосферата на газовия гигант. И така да е оставила в орбита само металното ядро.

И трите сценария включват предположения с различна степен на вероятност. Което със сигурност излиза извън рамките на теориите за планетарната еволюция. Учените възнамеряват да продължат наблюденията и да търсят във Вселената нещо подобно на този случай или да открият някакво междинно състояние на екзопланетите, което би могло да подскаже истинския механизъм на явлението, чиито последствия ги изненадаха в системата Gliese 367.

Източник: Калдата

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.