Археолози откриха останки от дървени сгради на 476 000 години, съобщава списание NewScientist. Откритието e най-ранното доказателство за дървена конструкция, изградена от нашите предци.
То предполага, че някои древни общности не са били номади, а са водили сравнително уседнал начин на живот.
„Тези хора са имали начин на живот, който ние не очакваме. Това е подривно откритие.“, казва Лари Баръм от университета в Ливърпул, Великобритания.“
Баръм и колегите му откриват доказателствата в Каламбо Фолс - археологически обект в Замбия. През 2019 г. те прекарват месец в разкопаване на пясъчна ивица на около 300 метра нагоре по течението на водопада.
Вижте най-новото откритие на палеонтолозите (видео)
Един от първите артефакти, които учените откриват, е дървен инструмент, вероятно пръчка за копаене.
„Броят на местата, където се съхранява дървесина, е малък.“, казва изследователят Джеф Дълер от университета Абъристуит, Великобритания.
Докато копаят, те правят още едно откритие: дънер с дължина 1,4 метра наложен над друг, който е твърде голям, за да бъде напълно изкопан по време на техния едномесечен проект. Въпреки това археолозите забелязват, че горният дънер е бил обработен с инструменти, за да се направи дълбок прорез по средата на дължината му. Това му позволява да се "заключи" с другия дънер под ъгъл от 75 градуса, създавайки относително здрава връзка. Изследователите предполагат, че двата преплитащи се трупи някога са били част от по-голяма дървена конструкция.
След това Дълeр датира артефактите с помощта на техника, наречена пост-инфрачервена стимулирана луминесценция. Това включва измерване на времето, откакто минералните зърна в пясъка, които заобикалят дървото, са били последно изложени на светлина преди тяхното заравяне. Минералните зърна и артефактите, които те заобикалят, са били погребани преди около 476 000 години. Това предполага, че дървената конструкция е построена преди нашия вид да еволюира.
Следователно инженерите са принадлежали към по-ранен човешки вид, вероятно Homo heidelbergensis.