Румъния отвърна на Австрия за Шенген. Страната прибегна до асиметричен натиск над Австрия, която е последната ѝ преграда по пътя към шенгенската зона, пише Сега. Тя реши да блокира участието на неутрална Австрия в срещите на НАТО, където може да присъства като партньор, ако няма възражения от страни членки.
Това е единственият възможен ход в този момент по въпроса за Шенген. Това заяви първият заместник-председател на Национално-либералната партия Рареш Богдан и евродепутат от групата на Европейската народна партия в интервю за телевизия "Диджи 24+. Той смята, че оттук нататък Румъния трябва да намери похвати, различни от дипломатическия път, за да се опита да убеди Австрия да промени отношението си за Шенген.
„Това, което прави нашата делегация в НАТО, е много хубаво, защото е сигнал. Това означава, че ще има натиск от служители на Алианса, американски, британски и европейски служители върху канцлерството във Виена“, коментира Богдан.
Австрийски политолог: Австрия ще се откаже от ветото за Шенген след парламентарните избори
Припомняме, че в своята годишна реч председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен засегна темата за присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство.
В изказване за миграцията тя изтъкна, че България и Румъния са доказали, че са част от Шенгенското пространство. Австрия обаче не иска България в Шенген, въпреки призива на Урсула фон дер Лайен. Страната все така има резерви към нашето присъединяване, става ясно от най-новата реакция по темата.
„В момента цифрите на миграцията нарастват в цяла Европа. В много страни се обсъжда допълнителен граничен контрол, например в Германия с Полша“. Това каза австрийският вътрешен министър Герхард Карнер в изявление.
„В този момент няма смисъл да говоря за разширяване на Шенгенското пространство. Имаме нужда от повече контрол, не от по-малко“, добави той.
Австрия блокира присъединяването на България и Румъния, опасявайки се от приток на незаконни мигранти.
Според австрийското правителство, двете страни не могат да контролират ефективно своите граници. А те биха станали външни граници на ЕС след присъединяването им към Шенген.
На този фон Румъния обяви, че ще съди Австрия, ако Виена запази ветото си по отношение на присъединяването на страната към Шенген.