Заради климата: Шестима младежи съдят 32 държави, сред които и България. Младите португалци обвиняват държавите в недостатъчни усилия за справяне с климатичните промени.
Делото е заведено пред Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ), предаде ВВС.
„Това, което почувствах, беше страх“, казва Клаудия Дуарте Агостиньо, докато си спомня екстремната гореща вълна и пожарите, които обхванаха Португалия през 2017 г. Те отнеха живота на повече от 100 души. „Горските пожари ме накараха наистина да се тревожа за това какво бъдеще ще имам.“
Клаудия, на 24 години, нейният брат Мартим, 20-годишен, и сестра ѝ Мариана, която е 11, са сред шестимата млади португалци, които са завели дело срещу 32 правителства. Включително всички държави-членки на ЕС, Обединеното кралство, Норвегия, Русия, Швейцария и Турция.
Това лято ще ни се стори “студено”, твърди климатолог (видео)
Обвиненията
Португалците обвиняват страните в недостатъчни действия по отношение на изменението на климата. Както и че не успяват да намалят емисиите си на парникови газове достатъчно, за да постигнат целта на Парижкото споразумение за ограничаване на глобалното затопляне до 1,5 градуса по Целзий.
Делото е първото по рода си, заведено в Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург. Ако бъде успешно, то може да има правно обвързващи последици за посочените правителства. Първото заседание по делото ще се проведе тази седмица.
На възраст от 11 до 24 години, шестимата ищци твърдят, че горските пожари, които възникват в Португалия всяка година от 2017 г. насам, са пряк резултат от глобалното затопляне. Според тях, основните им човешки права - включително правото на живот, личен живот, семеен живот и свобода от дискриминация - са нарушени. Това се случва поради нежеланието на правителствата да се борят с изменението на климата.
Младежите казват, че вече са изпитали значителни въздействия, особено поради екстремните температури в Португалия. Те ги принуждават да прекарват времето си на закрито и ограничават способността им да спят, да се концентрират или да спортуват. Някои също страдат от екологична тревожност, алергии и респираторни заболявания, включително астма.
Португалия преживя рекордни горещини през последните години, водещи до горски пожари всяка година от 2017 г. насам. Проучване на Lancet от 2021 г. установи, че безпокойството и недоволството от отговорите на правителството на изменението на климата са широко разпространени сред децата и младите хора по света и оказват влияние върху ежедневното им функциониране.
До какво ще доведе делото
Никой от ищците не търси финансова компенсация.
Решението на ЕСПЧ вероятно ще задължи законово 32-те правителства едновременно да увеличат действията си в областта на климата чрез намаляване на емисиите на парникови газове и постепенно премахване на изкопаемите горива.
Това би повлияло и на националните съдилища, които търсят насоки от ЕСПЧ по дела, свързани с изменението на климата. Присъдата се очаква след 9 до 18 месеца.