Първото българско село на книгата организира първия си фестивал. Става въпрос за врачанското село Челопек, където се провежда първият фестивал на книгата, добрините и традициите.
Двудневният културен маратон има за цел да предизвика интерес към четенето, разказва bTV. Изложби, творчески работилници, срещи с известни личности и дори приготвяне на храна с формата на любими приказни герои са само част от неповторимия фестивал.
Мария Дончева от сдружение "Книгини" е една от организаторите на фестивала. Сдружението успя през 2019 г. да превърне село Челопек в първото българско село на книгата.
„В едно българско село може да е истински жив българският дух. Развива се културно и социално предприемачество и с това сме давани за пример в света. Тук имаме първата книжарничка с мисия, табели с откъси на български и чуждестранни автори, а днес предстои и първото издание на Фестивала на книгата, добрините и традициите“, разказа Дончева.
„Когато нещата се правят от сърце, идеите се срещат в един момент. Тези картини са правени преди 10 години, обикаляли са различни галерии и пространства, но тук си намериха точното място. Картините се продават, част от средствата ще бъдат дарени на сдружението“, споделя пък художникът Милен Каменов.
"Книгини" сътворява дори цяла къща от книги.
„Тези книги, които не могат да бъдат нито реставрирани, нито използвани, могат да бъдат част от страхотни арт инсталации и да носят удоволствие“, разказа Първолета Николова от сдружението.
Известно е, че българският народ не е "фен" на четенето. Фестивалът на книгата, който се провежда този уикенд във врачанското село Челопек, е точното място, на което страстта към четенето може да се зароди. Всеки, който иска да се потопи в тази невероятна атмосфера, може да го посети.