Пореден ден на блокада, енергетиците готвят и стачни действия, въпреки постигнатото споразумение с правителството още преди дни.
За 11-и ден автомагистрала „Тракия” и Проходът на републиката са затворени за движение. В неделя демонстрантите обсъдиха следващите си действия, като беше взето решение да стартира подписка за започване на ефективни стачни действия, предаде NOVA.
Тошко Йорданов скъса споразумението (видео)
Основното остава изтеглянето на Териториалните планове за справедлив преход от европейските институции, тъй като по закон при стачка исканията трябва да са изпълними от работодателя.
„11-и ден, но никой не чува. Явно управляващите имат друг дневен ред. Интересите на народа са да има енергетика. Ако „Марица-изток” бъде затворена, ток откъде ще взимаме”, попита протестиращият Румен Иванов.
Вижте финалните териториални планове за Стара Загора, Перник и Кюстендил
В отделни канали в социалните мрежи текат призиви за протести на различни места в страната в четвъртък.
Така блокадата остава, въпреки че в петък вечер парламентът прие Пътната карта за климатичната неутралност, която идва след споразумението с протестиращите. Според нея производството на ток от въглища в България без ограничение ще продължи до декември 2038 година.
Коментарът на “Господарите”
Заплахи към активисти срещу замърсяването от ТЕЦ “Брикел” (РЕПОРТАЖ)
Напълно разбираме притесненията на хората от районите в България, където основната прехрана идва от работата в енергийния сектор. Нормално е те да се тревожат за бъдещето си след затварянето на централите. Същите тези семейства обаче страдат от изключително замърсения в тези региони въздух. Хората в Гълъбово са едни от най-потърпевшите и много добре знаят как дейността на близките ТЕЦ-ове може да превърне живота им в ад.
Замърсяването на въздуха е най-голямата глобална заплаха за човешкото здраве
Колкото и да е трудно, трябва да опитаме да приемем в каква посока се движи бъдещето. Не само на нашата страна, но и на целия свят. Истината е, че няма нищо по-ценно от човешкото здраве, а то е било пренебрегвано с десетилетия заради бизнес интереси.
Фактът, че енергетици и миньори продължават с протеста, след като се разбраха с управляващите, буди много притеснения и въпроси. Особено на фона на предстоящите местни избори, когато много лица и партии биха имали интерес от тяхното недоволство.