Павликенци се борят срещу завод за отпадъци на Румен Гайтански - Вълка със своя листа с кандидат-кметове, информира "Дневник".
Община Павликени се състои от два града и 18 села. Хиляди жители на общината се обединяват и регистрират неправителствана организация "Ти решаваш". В последствие формират коалиция "Заедно за силна община", в чиято кметска листа голяма част са млади хора, номинирани от местните жители.
Главната причина за инициативата е намерението на търговското дружество "Петрургия", собственост на Румен Гайтански, да построи инсталация за изгаряне на огромни количества отпадъци до село Върбовка. Според експертите това ще отрови плодородната Дунавска равнина и ще съсипе региона, който се занимава предимно със земеделие и туризъм и е популярно място за заселване на чужденци и дигитални номади заради природата, чистия въздух и изобилието от стари къщи.
Изгарянето на отпадъци е отречена практика според европейските регулации. Изискването е то рязко да намалява през следващите години и да отстъпва място на кръговата икономика. В нея нито една вещ не е отпадък, докато все още може да влезе в някаква употреба. Зелената икономика и здравето на гражданите, които ще трябва да понесат замърсяването на въздуха, водата, почвата и храната си на десетки километри около чутовния завод, са пожертвани през последните години от управляващото мнозинство от БСП. То улесни максимално инвеститора в замяна на обещание на малко работни места за ромите във Върбовка.
Заводът трябва да бъде построен върху старинна крепост. Тя не само че не е консервирана, а дори вече е частично разрушена, след като фирмата пробно взривява част от стените ѝ.
Над 24 хиляди души от целия регион са се подписали срещу това строителство. Каузата е обединила иначе необединими хора, включително симпатизанти на Русия, евроскептици и антилиберали. Защото става дума за въздуха, който дишат децата.
Инициативата за завода идва от дългогодишния кмет на община Павликени - инж. Емануил Манолов
Развитие по казуса със завода за горене на боклук на Гайтански
Манолов се кандидатира за четвърти мандат от БСП. Предложен е от местната организация, защото както сам признава, с Корнелия Нинова не се разбират. Той е член на инициативния комитет, издигнал президента Румен Радев за втория му мандат.
През 2011 г. кметът печели с обещание да доведе голям стратегически инвеститор, за да намали безработицата, която е проблем в региона. Голямата инвестиция се оказва заводът на Вълка (прякорът, с който е известен бизнесменът Румен Гайтански, чиито публични проекти са основно в София и района, като дружества, свързани с него, са сред фирмите, почистващи столицата).
В последствие обаче кметът бие отбой. Манолов явно изживява катарзис относно притеснителния проект, защото започва да твърди, че вече е против него. Един от трите му ключови приоритета става "категорично недопускане на източници на замърсяване, включително недопускане на инвестиции, които замърсяват".
Кутията на Пандора обаче вече е отворена. Инвеститорът е спечелил дело на първа инстанция и е придобил огромни терени във Върбовка. Община Павликени пък му е предоставила пътища и удобна инфраструктура.
На събрание в Михалци кметът Манолов сам повдига въпроса за завода, като изтъква, че е гласувал против на втория експертен съвет, проведен в екоинспекцията във Велико Търново. Проблемът обаче е, че първият експертен съвет одобрява проекта именно с гласа на кметството в Павликени. Въз основа на това гласуване съд се произнася в полза на "Петрургия".
На въпрос защо не се е съобразил с декларацията на съветниците да гласува против завода, Манолов отговаря, че те не можели да го задължат.
След това отчита случилото се като грешка и обяснява, че много късно в кметството научили какво се крие зад енергоизточника на "Петрургия"
Документ от 27 януари 2022 г., подписан от него, обаче хвали проекта като екологичен. Показва го като "двигател на икономиката" и източник на приходи за общината. А RDF горивото е характеризирано като неопасно. От становището на Манолов до екоинспекцията става ясно, че разчита на съзнанието на инвеститора да не замърсява природата с отрови и с тежкия трафик на камиони с боклуци. Също така и да не отнеме водата на близките села, едва преживяващи на воден режим. Как ще се контролира това - не става ясно.
"Не трябва нови хора да управляват в тези сложни времена. Трябва да остане сегашният екип.", убеждава избирателите си Манолов.
Именно това поведение на ръководството на общината предизвиква гражданите да сформират местната коалиция
През лятото на избирателите е предложено онлайн гласуване, в което всеки може да реди листата. Немалко хора са се включили. Води я инж. Цанко Цонев, който е и кандидат-кметът на гражданската коалиция за Павликени. Той е досегашен общински съветник от ГЕРБ и е първият в общинския съвет, който разбира за завоалирано прокарвания проект за горене на боклуци и поставя остро въпроса пред кмета.
След подреждането на гражданската листа нейните представители са провели преговори с всички национално представени партии. Те са предложили да ги подкрепят, но без право на намеса в нея. В резултат няколко политически формации, които иначе са противници, дават подкрепатата си. Това са "Продължаваме промяната - Демократична България", "Българска социалдемокрация - Евролевица", "Политическо движение социалдемократи", "Български възход", "Партия консервативна България".
Гражданската инициатива има свои кандидат-кметове в почти всички населени места в региона.
Традиционно кметовете карат мандатите си десетилетия наред, а немалката ромска маса гласува контролирано. В разпространената през тази седмица справка от регионалното министерство за "необичаен ръст на регистрациите по настоящ адрес и съответно на заявленията за гласуване по настоящ адрес" се вижда, че в село Михалци има 50 новорегистрирани по настоящ адрес при жители с избирателни права 667. Заявленията за гласуване по настоящ адрес са 196. В село Димча при 314 избиратели има 67 новорегистрирани и 97 подадени заявления.
"Днес тенденцията е от града към селото, а досега проблемите в селата са неглижирани. Можем да създадем чиста и свободна среда за децата ни. Живяла съм в чужбина, повярвайте ми - светът е ужасно пренаселен и само най-богатите могат да си позволят къща. Нашите села трябва да ги пазим като очите си. Вишовград е уникално красиво село с прекрасен полупланински климат. Чужденците от ЕС, които живеят в него и имат адресна регистрация повече от 6 месеца, за първи път ще гласуват на местните избори. Досега никой не им е казал, че имат право", казва Михаела Игнатова, която се състезава за кмет на село Вишовград.
"Влакът тръгна, набираме темпо и поддръжници. Можем да отговорим на всичко, защото никой от нас не крие нищо, никой не е зависим. Истината не може да не бъде победител.", казва Димитричка Ангелова, нотариус от Павликени.
С млада листа и амбициозни идеи за намаляване на местните данъци и значителни усилия в социалната, културната, туристическата и екологичната сфера гражданите се надяват да спрат и отровната инвестиция, когато съдът я върне на местен терен.
Проблемите обаче не спират дотук
Проектът за горене на RDF не е единственият проблем в община Павликени. Управлението на Манолов и мнозинството на БСП в общинския съвет оставя купища проблеми.
Бичът е безводието, заради което половината населени места са на воден режим. Заради неглижирането на тази беда от години, преди два месеца общинският съвет е обграден от протестиращи с кофи и легени. Англичани, белгиец, холандци, които живеят в оставените на сухо селца, причакват кмета, за да го питат в упор къде им е водата.
И докато кметът на Павликени се оправдава със сушата "през последните 1-2 години", друг кмет на населено място им отвръща да се обърнат към ВиК доставчика. Който по нищо не личи да е контролиран - нито от общината, защото тя има миниатюрен дял в него, нито от държавния ВиК холдинг, на който не бил член.
Павликени изнемогва и от незаконните сметища, които никнат покрай пътищата и бреговете на река Росица, масовата употреба на хербициди, незаконната сеч и намаляващите гори, безработицата, липсата на междуградски транспорт, намаляващото население, лошото здравеопазване и драстичното отстътствие на култура, ако не броим музеите и самодейните групи към читалищата. Кино няма, гостуващите театри предлагат халтура. Концерти могат да се чуят спорадично, като доминира народната музика. Чалгата владее региона денонощно. И още един феномен - трудно се среща жител на региона, който да не получава помощи като инвалид.
И новата местна коалиция, и останалите участници заявяват амбиция за решаване на всички остри проблеми. Всички, които са срещу статуквото, посочват, че цел номер едно сега е кандидатът на БСП да загуби или поне бъде пратен на балотаж, за да може всички останали да се обединят срещу него на втория тур. След това битката срещу завода за горене на боклуци ще може да продължи.