Нова гордост: Включиха България в сив списък за пране на пари. Така ставаме част от страните, поставени "под засилено наблюдение" от Работната група за финансово действие срещу изпирането на пари. (Тя е известна със съкращението на наименованието си на английски език FATF). В същото време Панама и Каймановите острови са извадени от списъка, става известно от комюнике на органа, цитирано от Mediapool.
Любопитно е, че България се присъединява към 22 други юрисдикции в този списък, от който бяха изключени също Албания и Йордания.
Нови мерки срещу прането на пари прие Народното събрание
В списъка на FATF влизат юрисдикции, при които са налице "стратегически недостатъци в режимите им за борба с изпирането на пари, финансирането на тероризма и разпространението на оръжия за масово поразяване". Те обаче "работят активно" с организацията за отстраняването им.
През октомври 2023 г. София пое политически ангажимент на високо ниво да работи с FATF и MONEYVAL за укрепване на ефективността на своя режим за борба срещу изпирането на пари, отчитат от работната група. От май 2022 г. страната ни е постигнала напредък по препоръчаните действия за подобряване на международното сътрудничество.
FATF работи със страните от "сивия списък" по прогреса им при решаването на проблемите, свързани с изпирането на парти и с финансирането на тероризма, и "призовава тези юрисдикции бързо да изпълняват плановете си за действие в уречените срокове", се казва в документи на групата, одобрени на нейно пленарно заседание в Париж.
Междувременно организацията не внесе изменения в своя "черен списък", в който фигурират страни със "сериозни стратегически недостатъци". В него фигурират Северна Корея, Иран и Мианма.
Мерки
Припомняме, че през септември нови мерки срещу прането на пари бяха приети от Народното събрание. Те бяха окончателно гласувани и на второ четене.
Така промени бяха нанесени в Закона за мерките срещу изпирането на пари. Измененията са в изпълнение на препоръките на Комитета на експертите за оценка на мерките срещу изпирането на пари (Комитета MONEYVAL) към Съвета на Европа. Както и във връзка с прилагането на засилен мониторинг от Групата за финансови действия срещу изпирането на пари (FATF).