Сигнализирай!

Парламентът прие на първо четене промените в Закона за ДДС

Gospodari.com
Gospodari.com
24.11.2023 г.
85
0

Парламентът прие на първо четене промените в Закона за ДДС. Това стана с гласовете на ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС и ДПС. Проектозаконът е внесен от МС и е част от пакета данъчни закони, пише NOVA.

Пеевски: Без бонуси за доноси, но с все така ниско ДДС за ресторантьорите

Законопроектът цели отстраняването на установени несъответствия с правото на Европейския съюз, така че законодателството в областта на данъка върху добавената стойност да се приведе в съответствие с решенията на Съда на ЕС. От правителството предлагат нулевата ставка за хляба и брашното да остане в сила до 30 юни 2024 година. Също така ДДС-то за ресторантьорите и хотелиерите да остане на 9% до края на 2024 година.

Промените включват мерки с цел изсветляване на „сивата икономика“. Предвижда се получателите на доставки да не заплащат стойността на своята пратка, когато доставчикът не им е дал касова бележка. Освен това лицата, които са избрали да използват в търговски обект софтуер, включен в списъка, поддържан от НАП, да могат в този обект да регистрират. Както и да отчитат продажбите на стоки и услуги чрез издаване на фискален бон, генериран в електронен вид. И автоматично предоставен на електронния адрес на получателя.

Други промени в правилника на ЗДДС пък предвиждат въвеждане на задължение на доставчиците на платежни услуги да водят електронен регистър на трансгранични плащания. И на техните получатели във връзка с платежните услуги, които изпълняват, на база на всяко календарно тримесечие и други. 

снимка: БТА

Съгласни и несъгласни депутати

Теменужка Петкова от ГЕРБ-СДС коментира мерките за повишаване на събираемостта. “Ние подкрепяме всяка една разумна мярка, но по отношение на тази се опитвам да си представя как ще действа тя. Как ще установим, че едно лице не е издал фискален бон? Трябва да има два подписа или свидетели, които да докажат, че това се е случило. Според мен тази мярка няма да доведе до положителен ефект. Ние ще направим промени между първо и второ четене”, каза Петкова.

На противоположно мнение останаха от ИТН и “Възраждане”. “Няма да подкрепим предложените мерки, защото не са насочени към повишаване на събираемостта. Не смятам, че гражданите трябва да се превръщат в доносници и да вършат действия, които трябва да се извършват от данъчните служители”, заяви Павела Митова от ИТН.

А от БСП се зачудиха как "законът минава през комисия и бива отхвърлен. Сега в пленарна зала този закон се приема. Какво се промени?”, попита Георги Свиленски от БСП.

Припомняме, че предложението на Асен Василев беше за финансов стимул за хората, които подадат информация, съдържаща конкретни факти и обстоятелства за дължими, но недекларирани данъци или осигуровки. Условие щеше да е те да не са били известни на данъчната администрация.

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.