Прокурорската проверка за неправомерен достъп до хеш кодовете на машините за гласуване, използването, на които ЦИК забрани на първия тур на местните избори, е прераснала в досъдебно производство. Това казаха в отговор на въпрос на БНР от Прокуратурата. Все още няма обвиняеми, а по делото работи следовател от отдел "Киберпрестъпления".
Ден преди деня за размисъл преди първия тур на местния вот от несекретен доклад на ДАНС, с който председателят на Народното събрание запозна лидерите на парламентарните групи, стана ясно, че заместник - министърът на електронното управление Михаил Стойнов е снимал с телефона си хеш кодовете на машините за гласуване…"за да си поиграе вкъщи".
Забраненото машинното гласуване доведе до протести в деня за размисъл и жалба до Върховния административен съд. Съдът върна машините за балотажа, а веднага след това Прокуратурата започна предварителна проверка за нерегламентиран достъп до машините за гласуване - състав на компютърно престъпление.
Говорителят на ЦИК: Стойнов не е снимал хеш кода, извършени са други действия (видео)
“Изследват се всички обстоятелства, които са посочени в справките на ДАНС за машинния вот. Изискани са компютри, машините за гласуване, на които са правени изгражданията на кодовете.“, обясни тогава заместник-главният прокурор Мария Павлова. Тя анонсира поредица от разпити на всички служители на институциите, които имат отношение към сертифицирането на машините.
Въз основа на установеното от тях проверката е станала досъдебно производство
Скандалът с Михаил Стойнов се разви успоредно с твърдения за оказан натиск над министъра на електронното управление Александър Йоловски. По думите му, той е бил притиснат със заплахи от депутатите Кирил Петков и Божидар Божанов да сключва обществените поръчки с определени фирми. Сигнал за това до държавното обвинение подадоха от "Има такъв народ" .
Прокуратурата светкавично образува досъдебно производство за престъпление по служба, а на Йоловски и семейството беше назначена охрана. По тази линия няма нищо ново.