Сигнализирай!

Ваучерите за храна постепенно стават електронни, когато държавата не се меси

Gospodari.com
Gospodari.com
03.01.2024 г.
95
0

Ваучерите за храна постепенно стават електронни, когато държавата не се намесва, съобщава "Дневник".

По време на пандемията, когато изведнъж стотици служители останаха да работят от вкъщи, освен другите проблеми изникна и този как работодателите да им доставят ваучерите за храна, отпечатвани на хартия. Множество фирми дават такива към заплатата. Те се възползват от възможността да не плащат данъци върху сумите, за които дават ваучерите.

Законът за корпоративното подоходно облагане, за което са те, позволява на фирмите да плащат по този начин до 200 лв. на месец на служител. Общо за всички те са за 1.6 млрд. лв. през тази година - с 200 млн. лв. повече от 2023 г.

Почти четири години по-късно от поставянето на въпроса кога тези ваучери ще станат електронни това вече се случва. По всичко личи, че процесът не се движи с една стъпка напред и няколко назад, каквато е практиката в доста от опитите на държавата да електронизира някои услуги. От началото на 2024 г. този процес е започнал, като след юли няма да се отпечатват изобщо на хартия.

От другата година и ваучерите за храна стават електронни

източник: facebook / Чудотворци

Междувременно магазините за храни обявиха, че ще ги приемат до изчерпването им, каквото е и изискването на закона

В края на годината, когато бях приети промени в няколко данъчни закона, депутатите записаха в текст на Закона за корпоративното подоходно облагане, че след 1 юли 2024 г. данъчното облекчение ще е само за електронни ваучери. Дотогава периодът е преходен. Работодателите могат да изберат от кой месец да изберат електронния вариант, като нямат фиксирана дата за това. Не е възможно обаче част от ваучерите на даден работодател да са електронни, а другите на хартия, обяснява Таня Обущарова, главен секретар на Асоциацията на операторите на ваучери за храна и представител на "Edenred България".

Общо фирмите, които издават такива ваучери, са 11. Точно преди празниците Министерството на финансите е издало още няколко разрешителни. Публикуването на пълния списък на фирмите все още не е факт.

От асоциацията напомнят, че всеки работодател сам преценява каква сума да даде на служителите си чрез ваучери, до 200 лв. Новост от тази година е и задължението на фирмите да декларират пред НАП всичко, което плащат на служителите си, включително и ваучерите.

Какво представляват новите ваучери

Операторите на ваучери дават възможност избраните от фирмите суми да бъдат в пластика или само в електронна карта. Най-често се очаква да се ползват и двете, посочва Обущарова. Предстои да се види тепърва какъв ще е интересът.

Издатели на пластиките са самите оператори, а те ще бъдат под бранда на "Виза", "Мастеркард" или Bcard на БОРИКА. Те също подобно на дебитните и кредитните карти ще имат ПИН код и срок на валидност 5 години. Ако служителят напусне в това време, следващият му работодател трябва да му издаде нова карта дори да ползва същия оператор. Причината е, че върху картата стои името на съответния работодател. При изгубване картата може да бъде блокирана и впоследствие издадена нова.

Изискване към издателите на картите-ваучери е да дават възможност на ползвателите да следят наличността, трансакциите, баланса и валидността. Потребителите трябва да получат и под някаква форма списък с обектите, които приемат плащане с ваучери.

Подобно на хартиените и те са с валидност 1 година. Тоест сумата, получена например за февруари, може да се харчи до 12 месеца след това. След това по-лесно може да се предоставя тази информация на НАП, която вече иска от фирмите да декларират и необлагаемите плащания към заплатите на своите служители, обясняват от "Edenred България".

Всеки месец пред НАП трябва да декларират каква сума дават на служителите. Дори след 1 юли ще има валидни хартиени ваучери. Средствата ще могат да бъдат блокирани и картата да бъде преиздадена. Възможностите за злоупотреба са сведени до минимум.

Няма законово изискване за поименни карти - някои ще ги предоставят за улеснение на работодателите

Отново по прилика с хартиените и електронните ваучери не са пари, които могат да се изтеглят на банкомат или пък да се прехвърлят по друга сметка, дори тя да е в "Револют".

Също така с ваучерите, макар и електронни, не може да се пазарува друго освен храна. Остава ограничението и в магазин за храни да не може с тях да се плаща за цигари, алкохол или друг нехранителен продукт, продаван в същия обект. За това обаче следят касиерите, напомня Обущарова.

От няколко години има изключение от това правило, след като бе разрешено по този начин да се плащат сметки в заведения, в хотели, билети за кино или театър, сметки за ток, парно, вода. Важното условие обаче е съответните доставчици на тези услуги да са сключили договор с операторите за храна. Практиката показва, че операторите на ваучери имат много договори с туристически обекти. Хората обаче обикновено не ползват ваучери за тези услуги.

Плащането

Плащането с електронните ваучери ще става на нормален ПОС терминал в търговските обекти. Няма нужда те да се инсталират на други устройства. Съответно потребителите, за които са издадени и нефизически карти, могат да ги използват през телефоните си, когато ваучерите са интегрирани в Google или Apple pay.

Предимството спрямо хартиения вариант е, че потребителите могат да харчат всякаква сума, а не да трябва да се съобразяват с настоящите номинали от по 10, 20 или 50 лв. Тоест е възможна покупка и за 8 лева, което сега не е факт. Друг е въпросът дали магазините няма да наложат долен праг за плащане с карта, каквато практика имат някои и сега.

Остава обаче правилото, че ресто не може да се връща. Но потребителят може да доплаща - с друга карта или в брой, за покупки, надхвърлящи стойността на ваучерите.

Според Обущарова операторите на ваучери са вложили немалко в процеса по дигитализацията, без да посочва конкретна сума. Оценката на асоциацията им е, че сега и фирмите ще пестят разходи по администрирането на хартиените ваучери, които броят, раздават на служители, а в някои случаи и съхраняват. Улеснява се и процесът по декларирането им пред данъчната администрация.

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.