И мишките вече могат да си правят селфита. Когато два плъха започнали да си правят снимки с камера, прикрепена към клетката си, художникът Августин Линие се почувствал като „супер силен“откривател, разказва CNN.
Вижте новото любимо място на мишките (видео)
Като част от дипломирането си през 2021 г. Линие купил две мишлета от магазин за домашни любимци във Франция. И решил да им построи сложна клетка. Използвал механизъм, който дава на гризачите захар всеки път, когато натиснат бутон. Така ги обучил да си правят снимки. Линие наблюдавал процеса и си създал впечатление за представите за удоволствие, награда и пристрастяващото поведение, предизвикано от социалните медии.
Умишлено отразявайки забавни снимки и видеоклипове на животни, открити в социалните медии, Линие сметнал, че автопортретите на плъховете са „хубав начин за привличане на внимани". Според него те предлагат „игрив“ начин за изследване на теми като въздействието на алгоритмите на социалните медии. „Когато имаш такава власт, дори когато е само над два малки плъха, чувстваш, че можеш да манипулираш всичко“, добави той. „И това е наистина странно чувство.“
Lignier базира дизайна на клетката си спрямо„Кутията на Скинър“ - устройство, изобретено от американския психолог Б. Ф. Скинър за изучаване на поведението на животните. Художникът разказал, че черпи вдъхновение от научни експерименти, разработени от Скинър през 50-те години на миналия век, които обучават животни да изпълняват сложни задачи.
Захарна доза
Докато двата плъха - Августин и Артър, които Линие кръстил на себе си и брат си - започнали да изследват новата си среда, те произволно докосвали бутона, който им давал захар. След това, в продължение на около седмица, те започнали да разбират положителния ефект от натискането на бутона, свързвайки го със захарна доза.
След като разбрали този трик, Линие ги преместил в нормална клетка. С намерението да накара животните да забравят за захарта преди да бъдат преместени обратно в първоначалната клетка. Но този път бутонът бил променен да не пуска захар при всяко натискане. Вместо това, отделянето на захар било на случаен принцип. Но тъй като вече мозъкът на плъха „свързвал удоволствието със захарта и захарта с бутона… те го докосвали“, разказал Линие. И добавил, че плъховете понякога натискали бутона за захар повече от веднъж в минута.
Техните лудории довели до поредица от селфита, някои от които изглеждали така, сякаш са заснети на чист, бял фон. Други били по-скоро „хедшот“ – техника, използвана за показване на лица в близък план.
Даването на случайни награди, в замяна на правене на селфи, отразява тактиката, използвана от социалните медии. Както и приложенията за запознанства, които карат потребителите да се връщат. „Всеки път, когато плъховете натиснат бутона, имат допамин в мозъка си. Така кадърът хваща точния момент, в който докоснали бутона“, казал Линие. „Очарован съм.“
След като прекарали няколко дни в правене на селфита, домашните мишлета отишли да живеят при майката на Линие в Арл, Южна Франция.