Хеликоптер транспортира скиор до София. Това се оказа първата реална спасителна акция в системата за спешна помощ по въздух. Състезател по ски претърпя тежък инцидент в Банско при тренировките преди стартовете на световната купа. Това наложи спешното транспортиране на канадеца с хеликоптер до площадката на болница „Света Екатерина” и оттам - с линейка към "Пирогов", предаде NOVA.
„Днес са били контролни спускания. При една от тренировките пада един от състезателите, удря се лошо в гърдите, при което се налага транспортирането му до София”, каза летателният директор „Хели Мед Сървисис” Васил Вълков.
Пострадалият е 24-годишен състезател от Канада. Сред изискванията за безопасност на ски купата е организаторите да имат договор за медицинско спасяване по въздух. Така хеликоптер и екип от Словакия са на място и реагират мигновено.
Те са имали договор да се кацне на стадион „Раковски”, ако има нужда хеликоптер да докара пациент”, уточни Вълков.
Вместо това екипите се координират с българските и решават хеликоптерът да кацне на площадката на покрива на болница „Св. Екатерина”, която беше лицензирана в понеделник.
„Обадиха ми се около половин час преди да кацне хеликоптера, че ще дойде такъв пациент с политравма и трябва спешно да бъде транспортиран до Пирогов. Свързах се с проф. Димитров в Пирогов техен екип да чака пациента, наш екип се качи горе да помага. Под 1 минута отне пациентът, който бе свален от хеликоптера, да бъде качен на линейката", заяви изпълнителният директор на УМБАЛ "Св. Екатерина" проф. Димитър Петков.
В помощ на екипажа на борда е бил и един от шестимата български пилоти от въздушната помощ.
„Пилотът Огнян Янков има доста голям опит в словашкия оператор. Нашите пилоти се познават с колегите си. Той е оказал доста сериозна помощ за транспортирането и навигирането към София”, заяви министърът на транспорта Георги Гвоздейков.
Транспортният министър обърна внимание и колко решаващо за живота на канадския скиор е била възможността вече ад можем да спасяваме пострадали по въздух.
„Полетът от Банско до София по въздух е около 120 км и е извършен за 28 мин., в рамките на „златния час”. Травмата на пациента е била доста сериозна и се е нуждаел от спешно транспортиране за оперативна намеса. Този вид транспорт е бил ключов за спасяването му”, поясни министър Гвоздейков.