На днешния 14-ти февруари решихме да се спрем на няколко любопитни четива, с които да отчетем Трифон Зарезан и Свети Валентин, с които можем да също да посрещнем пролетта.
Няма да засягаме дебата „за или против“ празнуването на чужди обичаи, а просто ще се порадваме на още един повод за добро прекарване. Все пак всяка българска приказка завършва с „Три дни яли пили и се веселили.“, така че, както казва Мечо Пух, „колкото повече, толкова повече“.
И така, без да се бавим, с чаша вино в ръка:
„101 отбивки за влюбени“
Първото любопитно заглавие, което ни хвана окото е „101 отбивки за влюбени“ на Иван Михалев и Елина Цанкова.
Книгата е ново и преработено издание на „101 романтични места в България“ от 2016 г., което се явява разчупен пътеводител, даващ вълнуващи идеи за презареждане и игри с любимия човек.
„Да посрещаш залеза с вино в ръка сред ароматни лозя и „тоскански пейзажи“ по долината на Струма. Да спиш в иглу на върха на планина. Или да нощуваш в балон под звездното небе в подножието на Врачанския Балкан“. Така авторите ни приканват да се потопим в разнообразните романтични приключения, които предлага нашата родина.
Това, което ни харесва е, че освен романтична, книгата е и практична, без да се впуска в излишни „лигавости“.
Новото издание съдържа и бонус част. В нея ще откриете допълнителни 50 предложения за романтичен уикенд – къщи за гости, хотели, винарни и други места, които са идеални скривалища от градския шум и забързания ритъм на ежедневието.
Всичките 151 предложения са подплатени с над 500 снимки, които допълнително ще погъделичкат въображението ви.
„Страсти и скандали в Царска България Т.1“
Едно нестандартно заглавие, подходящо за всички, които имат вкус към драматичното: Страсти и скандали в Царска България Т.1 на литературния историк д-р Петър Величков от издателство „Хермес“.
Животът на всички ярки и силни личности е винаги придружен от горещи скандали и необикновени случки. Заглавието представя 37 автентични истории за лютите страсти и премеждия, които са вълнували царска България в периода 1900-1944 г. В книгата също ще видим архивни снимки, пощенски картички, шаржове и карикатури.
Сред историите, които можем да прочетем са:
Как нимфоманка сваля от власт Стефан Стамболов.
Защо Алеко Константинов умира девствен?
Кога класикът Лев Толстой защитава първия българин? отказал казармата?
В прегръдките на жена ли е умрял Иван Вазов и как след смъртта му заради него се съдят Ана Карима и Евгения Марс?
Как Мусолини урежда сватбата на цар Борис III?
Това е забавно четиво, което ни въвлича в хаоса на човешките взаимоотношения от всички слоеве на обществото в Царска България. И то в един изключително турбулентен период от нашата история.
За любовта няма граници: Кмет се ожени за… крокодил (видео)
„Великите любовни истории“
Със страстите в Царска България може да се прехвърлим към „Великите любовни истории“ на Христина Мираз от издателство „Апостроф“. Сборникът с разкази ни запознава с епичните любови на едни от най-забележителните исторически фигури, които променят нации, пренаписват историята и дори картата на света.
Все пак не малко битки са се водили заради откраднати и разбити сърца, а във война и в любовта всичко е позволено.
В сборникът ще прочетете за съкровените емоции на Клеопатра и Марк Антони; последната кралица на Испания, наричана Хуана Лудата; Елизабет I, Сюлейман Великолепни и Хюрем. Kакто и за най-прочувствената приказка за създаването на величествения храм на любовта – Тадж Махал.
Любовни класики
Февруари е идеалното време и да хвърлим нов поглед върху най-ярките любовни истории, представяни някога на хартия. Или пък да се запознаем с известни произведение, за които така и не сме намерили време. А, защо не и да се върнем към класиките в жанра, които по една или друга причина сме претупали, докато сме били в училище или университета.
Някои предложения са „Гордост и предразсъдъци” на Джейн Остин, „Ана Каренина” на Лев Толстой, „Парижката Света Богородица“ на Виктор Юго. „Любов по време на холера” на Габриел Гарсия Маркес, „Майсторът и Маргарита“ на Михаил Булгаков и, разбира се, почти цялото творчество на Шекспир.
Тъй като са световноизвестни, почти всички заглавия са и екранизирани, в случай че решите леко да „измамите“ играта. Въпреки че не ви го препоръчваме, тъй като много рядко филмите могат пълноценно да пресъздадат света от книгите.
Любов в чаша вино
Разбира се няма как да не се почерпим и за родния Трифон Зарезан. На всеки горд пияч на вино, който иска да се нарече и „познавач“ препоръчваме две заглавия.
Първото е „А,Б, Вино“ на Яна Петкова от Gourmet Publishing. Книгата представлява обширен и задълбочен поглед към света на виното. С лек и пъстър изказ авторката ни показва как да направим информиран избор и как да обясним защо то ни харесва. Тя засяга и различните сортове, комбинацията им с храна, както и различните географски райони: от България, през Европа, до Чили и Аржентина.
Яна Петкова има 20 годишен опит в света на виното. Притежател е на Wine and Spirit Education Trust Diploma и е винен дегустатор, журналист, съдия и учител. Член е на екипа на винения сайт DiVino, лектор, блогър и партньор в ресторантски проекти. Съосновател е на Българската винена академия, на подкаста Life Unbottled и на проекта за винен маркетинг Avinissima. Поради това сме склонни да вярваме, че знае за какво говори.
За хората, които искат да разберат повече за българските винени традиции, предлагаме „Българска енциклопедия на виното“ на Ясен Бориславов от издателство „Труд“.
Както посочва заглавието, това е справочник, подробно разглеждащ производството на вино от древността до наши дни. Книгата представя и неговите културни аспекти, технологии, стилове, вкусове и ритуал. Специално се акцентира на производството в България, винарските райони и изби с най-добрите вина. Допълнително е включена класация на най-добрите вина в България и по света.
Оригиналното издание е от 2004 г. като е преиздадено през 2019 г. с актуализирано съдържание.
Пътуване със себе си – нравствено отклонение
Все пак на днешния празник не всеки е щастливо обвързан. Ако не сте в настроение за любовни истории или нямате партньор, с когото да ги споделите, то тогава датата може да е перфектната възможност за малко лично време на угаждане и пътуване към себе си.
В последните години обаче книжният пазар се наводни с издания за самопомощ, съвети на гурута за по-добър живот, всякакви лайф коучове и инфлуенсъри, които ви приканват „да живеете най-добрия си живот". Поради това, шансът да се натъкнете на нещо, което само ще ви напълни главата с красиви приказки, е голям. В същото време не всеки може да започне да чете трудове по психология и психоанализа.
Затова и тук нямаме конкретно предложение за четене. Идеята ни е просто да смените пейзажа и да се поставите сами в нова ситуация. Хванете няколко дена и празнувайте на път. Не е нужно да ходите надалеч, на екзотично или необикновено място. Може просто да си подарите малко релакс на SPA или пък някой винен тур?
Важно е времето прекарано насаме със себе си в непозната обстановка.
Каквото и да решите – в интернет има информация бол, която ще ви помогне с приключението ви. Най-важното е да бъдете отворени към нови възможности и да се самоорганизирате.
От опит можем да ви кажем, че удовлетворението е голямо, а ползите, които ще извлечете, са много повече от това къде ще отидете и какво ще видите.
Независимо кой е вашият празник, от екипа на „Господарите“ ви пожелаваме споделено щастие, румени бузи и спокойно сърце!
За Вас: Веселин Алексиев