Първите за годината черни лешояди у нас снесоха яйца, съобщи организацията "Зелени Балкани". Тя е водеща в областта на опазването на редки видове и местообитания в България.
Лешоядите са птици, допринасящи огромни ползи за екосистемите и икономиката, унищожавайки „безплатно“ трупове на диви и домашни животни, като по тази причина спират разпространението на зоонози и са от огромно значение за обществото.
Две двойки лешояди започнаха тазгодишната инкубация в Стара планина, благодарение на програмата за реинтродукция на вида.
За това се борят вече близо 20 години екипът на Зелени Балкани, Fund for Wild Flora and Fauna FWFF / Фонд за дивата флора и фауна ФДФФ, Дружеството за защита на хищните птици, Vulture Conservation Foundation и още десетки партньори и дарители.
Проектът „Светло бъдеще за черния лешояд“ възстанови вида като гнездящ. По този начин той на практика „излезе“ от списъка на изчезналите видове в Червената книга на България.
От организацията посочват, че с всяка следваща година началото на инкубацията е все по-рано. В Стара планина вече са сформирали 12 двойки черни лешояди, повечето от които са заели гнезда.
"Вълнуваме се от този изключителен успех за българската природозащита", сподели Ивелин Иванов от екипа на "Зелени Балкани". "Изпълнени сме със щастие, че виждаме как мечтите ни се реализират и труда ни през годините се осмисля и дава резултат".
Черният лешояд е бил широко разпространен в България в миналото. Поради използването на отрови срещу хищници и незаконния отстрел той е доведен до ръба на изчезването. Последната регистрирана гнездяща двойка е била открита в близост до язовир Студен кладенец през 1993 г. След това видът се приема за напълно изчезнал като гнездящ в страната.
Организацията споделя, че следваща ѝ цел е да върне в България брадатия лешояд – символ на българската природозащита.