Ето в какво инвестират българите - главно в недвижими имоти и злато. Що се отанся до фондовете - близо 10 млрд. лв. са парите на българите в инвестиционните фондове в страната. Най-много са инвестициите в застрахователните и пенсионните фондове. Това сочат данни на БНБ, обобщени за мината година.
На този фон обаче данните категорично показват, че спестяваме консервативно и за сравнение - депозитите в банките на домакинствата и бизнеса у нас са над 127 млрд. лева. Активите, управлявани от местните и чуждестранни инвестиционни фондове, са над 9 млрд.
Едни от най-предпочитаните инвестиции сред българите през последните година са тези в недвижими имоти и в злато. Експерти твърдят, че инвестиционните сделки в недвижими имоти през последните години са между 20 и 25%.
Най-богатите в света са удвоили състоянието си, докато 60% от населението на Земята е обедняло
„Инвестицията в имоти в дългосрочен план е ниско рискова. Освен това българинът е традиционалист. За разлика от западняците, ние предпочитаме да притежаваме собствено жилище“, коментира пред bTV Ивайло Муцанкиев, директор продажби на недвижими имоти.
Що се отнася до благородните метали, експертите отчитат ръст на броя на сделките с 15% само за първите два месеца от тази година - в сравнение с 2023 г.
„Беше рекордната година в цял свят, когато става въпрос за инвестиции в злато. 2023 г. тенденцията в България се задържа. Българите продължиха да купуват и то в много сходни количества. За разлика от нас цяла Западна Европа видя изключителен спад“, отбелязва Макс Баклаян, изпълнителен директор на най-голямата търговска компания за благородни метали.
Според данните на БНБ спестявания на домакинствата и бизнеса в банките са 127 538 525 лв. А съветът на експертите е - да не пипаме бели пари за черни дни.