Сигнализирай!

„Нова звезда” ще се появи на небосклона (видео)

Gospodari.com
Gospodari.com
20.03.2024 г.
55
0

„Нова звезда” ще се появи на небосклона – това впечатляващо звездно събитие очакват астрономите. От НАСА съобщиха, че до края на месец септември тази година „новата звезда“ ще заблести на небосклона. Учените отбелязват, че това е събитие, което може да бъде наблюдавано веднъж в живота, предаде CNN.

„Новата звезда“ ще се появи в съзвездието Corona Borealis или Северна Корона на Млечния път, което се намира между съзвездията Воловар и Херкулес.

Докато „свръхнова“ е експлозивна смърт на масивна звезда, „нова“ е внезапна, кратка експлозия от умираща звезда, известна като „бяло джудже“.

T Coronae Borealis, известна още като „Пламтящата звезда“, е двоична система в Corona Borealis, която включва умираща звезда „бяло джудже“ и остаряла звезда „червен гигант“. Червените гиганти се образуват, когато звездите са изчерпали запасите си от водород за ядрен синтез и започнат да умират, обясняват от НАСА.

На всеки около 79 години T Coronae Borealis преживява експлозивно събитие. Звездите в орбитиращата двойка са достатъчно близо една до друга, за да си взаимодействат. Червеният гигант става все по-нестабилен с течение на времето, докато се нагрява, отхвърляйки външните си слоеве, които се приземяват като материя върху звездата „бяло джудже“.

Обменът на материя кара атмосферата на „бялото джудже“ да се нагрява постепенно, докато претърпи „термоядрена реакция“, водеща до „нова“.

За последно подобна експлозия на T Coronae Borealis е имало през 1946 г.

Повечето „нови“ се случват неочаквано, без предупреждение“, казва Уилям Дж. Кук, ръководител на Службата за метеороидни среди на НАСА.

И допълва: „T Coronae Borealis е една от 10-те повтарящи се нови звезди в галактиката. Знаем от последното изригване през 1946 г., че звездата ще стане по-слаба за малко повече от година, преди бързо да увеличи яркостта си. T Coronae Borealis започна да затъмнява през март миналата година, така че някои изследователи очакват да стане „нова“ до септември“.

Звездната система е разположена на 3000 светлинни години от Земята. Тя обикновено е твърде слаба, за да се види с невъоръжено око. Но се очаква да достигне ниво на яркост, подобно на това на Полярната звезда.

След като новата достигне връх в яркостта си, ще бъде сякаш се е появила нова звезда - такава, която се вижда няколко дни без никакво оборудване и малко повече от седмица с бинокъл, преди да потъмнее и да изчезне от погледа за още около 80 години.

„Новата звезда“ ще се появи в малка дъга между съзвездията Воловар и Херкулес и ще се вижда от Северното полукълбо.

https://twitter.com/NBCLA/status/1768095729803837922

Астрономите ще наблюдават „нова“ с помощта на космическия телескоп Хъбъл. Ще изучават небесното събитие чрез рентгенови лъчи и ултравиолетова светлина с помощта на космическата обсерватория Neil Gehrels Swift.

Акаунтът на NASAUniverse в X ще предоставя актуализации за звездното събитие.

Кук припомня, че последната „нова“, на която е бил свидетел - Nova Cygni през 1975 г., е имала яркост, подобна на тази, която се очаква от T Coronae Borealis. Не се очаква Nova Cygni да преживее експлозия отново.

НАСА откри екзопланета, на която вероятно има извънземен живот

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.