Сигнализирай!

Учени са открили масивна метална топка в центъра на Земята

Gospodari.com
Gospodari.com
22.03.2024 г.
96
0

Двама Австралийски учени разбуниха духовете в академичните среди със своето изумително ново откритие: масивна метална топка в центъра на Земята.

Сеизмолозите от Австралийския национален университет са публикували своето откритие в изданието Nature Communications. Според тях масивната метална топка е с невероятните 645 км. (400 мили) дебелина. Учените Тхан-Сон Фам и Хрвойе Ткалчич твърдят, че металният обект може да бъде намерен във вътрешното земно ядро и е с желязо-никелов състав. Те шеговито го наричат „най-вътрешното вътрешно ядро“.

Източник: Тхан-Сон Фам и Хрвойе Ткалчич

Учени разкриха дали е възможно оцеляването в пустините на “Аракис”, ако “Дюн” беше реалност

Намерено е чрез изучаване на земетресения и измерване на техните сеизмични вълни, докато отекват през цялата планета.

Когато настъпи земетресение, то предизвиква вълни от енергия, които се движат през земята и скалите. Те имат различна скорост в зависимост от видовете минерали, от които е изградена скалата и дали тя е по-твърда или мека. Някои видове сеизмични вълни не могат да се движат през течност, така че те отскачат от течен слой. Изучаването на начина, по който сеизмичните вълни се движат през Земята, може да разкрие какви различни слоеве съществуват дълбоко под повърхността на планетата.

Изследователите отбелязват, че когато земетръсните вълни преминават през най-вътрешното ядро, в зона с диаметър около 700 километра, те се движат с различни скорости в зависимост от ъгъла, под който пътуват. Във външния слой на вътрешното ядро вълните се движат най-бързо от полюс до полюс и най-бавно в екваториална посока. В най-вътрешния слой, междувременно, вълните се движат най-бавно под ъгъл около 50 градуса от оста на Земята.

Различното поведение на вълните, движещи се през външния слой спрямо вътрешния слой на ядрото предполага, че техните кристални структури са различни. Независимо от това, че те могат да бъдат химически идентични.

Това изследване укрепва доказателствата за съществуването на вътрешна метална топка с различна текстура от външната обвивка на вътрешното ядро на Земята.“, твърди Сон Фам.

Структурата на Земята се е развила, докато е изстивала, след като планетата се е образувала преди около 4,6 милиарда години

Докато Земята се охлажда, по-тежки елементи като желязо и никел се "утаяват" навътре. Така се оформят вътрешното и външно ядро. По-леките елементи като силиция, който съставлява голяма част от скалата на повърхността на Земята се издигат.

Откритието предполага, че определено събитие в началото на историята на планетата е повлияло на нейното формиране.

"Тази идея може да промени това, което знаем за времето и начина на образуване на земното ядро.", според Сон Фам.

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.