На извънредно заседание парламентът прие на второ четене законопроекта за Българската народна банка. Той беше внесен днес от Теменужка Петкова, Йордан Цонев, Анна Александрова и Хамид Хамид.
Новите законодателни текстове касаят списъка с лицата, които могат да станат служебни министър-председатели. Според новите конституционни промени служебен премиер може да стане председателят на Народното събрание и управителят и подуправителите на БНБ. Както и председателят на Сметната палата и неговите заместници, омбудсманът и неговите заместници.
Денков: Тази седмица МС заседава два пъти, за да осигурим плавен преход към служебен кабинет (видео)
Новите текстове предвиждат управителят и подуправителите на БНБ, председателят на Сметната палата и неговите заместници, омбудсманът и неговите заместници да могат да станат служебни премиери без това да противоречи на законите в страната.
В преходни и заключителни разпоредби на закона се правят промени в Закона за Сметната палата и Закона за омбудсмана.
Управителят на БНБ не иска да се въвлича в политическия процес (видео)
Важно е да се уточни, че в първоначалния си вид промените предвиждат, че след периода, в който някое от тези лица, което е приело да заеме министърпредседателския пост, приключи със задълженията си към изпълнителната власт, той или тя се завръща да довърши мандата си в БНБ, Сметната палата или като омбудсман или зам.-омбудсман.
Преди извънредното заседание без дебати и за по-малко от 20 минути правната комисия прекрои предложението потенциалните служебни премиери да излизат в неплатен отпуск. Вместо това временно ще се прекратяват правомощията им. Опозицията обяви, че така разписани промените са „по-адекватни”.