Либерализацията на тока у нас вероятно ще се отложи с година. На първо четене парламентът отложи излизането на битовите потребители на свободния пазар на електроенергия с една година. Така нареченият преходен период трябваше да започне през юли. Според вносителите на поправките страната не е готова за тази стъпка. Против отлагането се обявиха само от ПП-ДБ. Според тях страната ни ще загуби 700 милиона евро от Брюксел, ако не спази поетите ангажименти, разказва NOVA.
За преминаване на битовия ток на пазарен принцип се говори от години, само че и до днес няма определение за енергийна бедност, за да е ясно кой наистина има нужда от подпомагане.
Във въпросния преходен период от това лято снабдителните дружества трябваше да купуват тока за бита от борсата, а правителството да определи базисна цена за домакинствата и ако между нея и борсовата има сериозни разлики, то да се плащат компенсации от държавата. Сега всичко това се отлага за догодина.
Проблемът е, че във фонда, от който трябва да се плащат компенсации, няма достатъчно пари. А и системата не е готова за въпросния преход.
Следващото лято обаче ще има само половин година, в която ще могат да се плащат компенсации. Крайният срок, в който вече всичко трябва да е само на пазарен принцип, без държавата да се меси, се запазва - януари 2026.
Възможно е заради либерализацията цената на тока да скочи три пъти (видео)
И онези, които подкрепиха идеята за отлагане на преминаването на битовия ток на пазарен принцип, и противниците, се обвиняваха взаимно.
Според мотивите за отлагане на стъпката към либерализация на битовия ток е записано, че има риск той да скочи с над 20%. Така над 4 милиона домакинства ще са изложени на риск да не могат да си платят сметките. А у нас няма механизъм за реална защита на енергийно бедните.
Очаква се второто гласуване да е следващата седмица.