5 признака, че наближават избори събрахме в този коментар. А причината - независимо какъв вот предстои, има едни признаци на публично поведение, които се проявяват винаги на точното място и в точното време. Много хора обаче не си дават сметка, че стават част от предизборна кампания и че някои политици ги използват като оръжие срещу опонентите си.
1. Всеки проблем е огромен
Няма малки проблеми на управлението. Намаляват паркоместата в центъра на и без това задръстената с автомобили столица? Край. Земята спира да се върти около оста си. Асфалтират улица? Ама защо точно в този час?! Защо не в час пик по стара традиция?! Премахват стари автомобили, които от години са зарязани по улиците?! Е, сега ли се сетиха?! - Така можем да изброяваме до утре. В момента дори изхвърленото кенче по улиците е политика или би могло да се превърне в такава. Особено ако голяма част от медиите са на ръчно управление от тези, в чиято кампания се използват подобни похвати.
Страсти по български в социалните мрежи заради новата маркировка на бул. „Витоша“
2. Последните дни на парламента се използват за лобистки закони
Преди избори е идеалното време да се предложат тройни социални добавки или пък забрана за строителство като цяло. По чисто процедурни причини може и предложенията да минат през пленарна зала - после удобно или ще бъдат спрени с вето на президента, или ще бъдат отменени още в първия ден на новия парламент. Сега хората ще кажат - браво, какъв хубав закон гласуваха! А след изборите дори няма да забележат изчезването на същия закон. Не намекваме, че това ще е съдбата на гласуваните промени в Закона за хазарта, които изобщо не звучат популистки и не целят доовладяването на големите медии, не - абсурд случаят да е такъв.
Медиен експерт: Пеевски и Борисов търсят “нови братя Домусчиеви”, които да купят NOVA (видео)
3. Телевизионните студиа са пълни с "анализатори"
"Анализатори" от екрана обясняват какво предстои и как поредните избори няма как да минат без безпринципни коалиции. Нещо повече - сигурно е, че конкретни политически партии ще спечелят вота, независимо какви са ги вършили през годините. Същите "експерти" често се оказват пряко финансирани от конкретни партии, но какво значение има това? Важното е ефирът да е пълен. Зрителите нали са късопаметни - едва ли помнят как политолози днес до вчера са били в листите с кандидати за власт. Едва ли и ще проверят колко милиона са усвоили същите политолози от различни програми - което ги прави напълно честни и независими.
Това ни напомня за един материал, който правихме преди наколко тура избори - за политолози, социолози и всякакви други "лози" с повече от ясни връзки с политиците. Припомняме ви го тук:
Социологически проучвания или измислици ни представят агенциите? (Коментарът на “Господарите”)
4. Политиците рязко се сещат да ходят при хората
Докато са на власт, повечето от властимащите буквално са неоткриваеми. Достъпът до тях е максимално усложнен, а ако се появят някъде, то там задължително има порция статисти + оператор, който да заснеме колко ги обичат статистите. Наближат ли избори обаче, повечето кандидати за власт рязко стават "хора от народа". Нищо, че до онзи ден в зала са гласували така, че народът да не види никаква положителна промяна в живота си. Примери бол - припомнете си част от тях, а ние вече наостряме очи и уши, за да видим какви "иновативни" срещи ще произведе поредната кампания:
ТОП 5 абсурдни предизборни кампании на кандидати за власт (видео)
5. Убеждават ни, че няма смисъл да гласуваме
Колкото по-малко хора отидат до урните, толкова по-лесно купеният и контролираният вот ще надделеят. А от това полза имат не един и два политически субекти. Ето защо се впрягат всички възможни усилия, за да се докаже, че "всички са маскари" и смисъл от избори няма. Естествено, това върви с доза компромати в точните канали и в точното време. Стари снимки и видеозаписи, съмнителни чатове и разговори - сега им е времето да бъдат разпространени. Изчакали да достатъчно, изиграли са си ролята до момента, сега остава да се развихрят. А хората, които ги гледат, си казват, че няма смисъл да се гласува. И няма значение кой каква програма представя, какви намерения има и дори каква работа е свършил, когато е имал някаква отговорност.
Затова, скъпи приятели, вместо да се оставяте да ви манипулират по всевъзможни начини, мислете и анализирайте случващото се, преди да решите как да гласувате. И го направете по съвест. Защото не някой друг, а всички ние определяме в крайна сметка кой да получи доверието ни и как да контролираме използването му в последствие. И ако не направите елементарното усилие да гласувате, няма на кого да се сърдите, че е взел решение вместо вас. Купуването и продаването на гласове по документи са престъпления. Манипулациите в кампанията, а и още преди официалното ѝ начало обаче, не са - пазете се от тях с единственото възможно средство - здравословна доза критично мислене.
Автор: Виктория Симеонова